Předpřítomný čas v češtině vůbec nepotřebujeme, přitom v angličtině na něj narazíte na každém kroku. A já ho miluju!
Často je považován za nudnou a trochu otravnou součást anglické gramatiky. Ale koukněte se pořádně, jak se anglicky jmenuje: present perfect. Ať si to gramatikové klidně překládají jako „předpřítomný čas“. Pro mě je to present = dárek. A perfect = dokonalý. Předpřítomný čas je prostě dokonalý dárek.
Pomůže vám spálenou večeři obrátit v legraci:

I’ve really excelled myself this evening. Dneska večer jsem se fakt vyznamenala.
Můžete se díky němu rozplývat nad přírodními krásami:

I’ve never seen a more beautiful sunrise. Nikdy jsem neviděla krásnější východ slunce.
S jeho pomocí se můžete dokonce i pochlubit:

I’ve read the complete works of William Shakespeare. Přečetla jsem kompletní dílo Williama Shakespeara.
To chcete!
Aby i pro vás byl předpřítomný čas spíš dokonalý dárek než nudný present perfect, ukážeme si, jak se tvoří, kdy ho použít a jak ho definitivně a jednou provždy zvládnout.
Jak se předpřítomný čas tvoří
Předpřítomný čas prostý pravidelných sloves
Nejdřív ta technologická část, tedy jak v angličtině předpřítomný čas prostý vytvořit, protože ta je nejjednodušší.
Vezměme si třeba sloveso TO WORK.
I work – přítomný čas. I have worked – předpřítomný čas.
Využili jsme pomocného slovesa HAVE a k tomu ještě na konec WORK přidali -ED.
Jak to bude fungovat třeba v případě slovesa TO FINISH?
You finish – přítomný čas. You have finished – předpřítomný čas.
To je docela snadné, nemyslíte?
Pro jistotu ještě připomenu, že pomocné sloveso HAVE je potřeba upravit do příslušného tvaru. Tedy I have worked, you have worked, we have worked, they have worked. U té práce byl i on, ona a ono, ovšem s jiným tvarem pomocného HAVE: she has worked, he has worked, it has worked.
Tahák! Tahák! Tahák!
Pokud by se vám hodil pěkný přehled, kde najdete všechno o předpřítomném čase na jednom místě, stáhněte si tento můj tahák.
Předpřítomný čas prostý nepravidelných sloves
Nebudu vám to tajit. V angličtině existují i slovesa, která nejsou tak slušně vychovaná jako work a finish a v předpřítomném čase se všelijak překrucují a maskují. Za trest jsou v gramatických příručkách nacpaná do tabulek nepravidelných sloves a ten správný tvar předpřítomného času najdete ve třetím sloupečku pod nadpisem past participle, neboli minulé příčestí.

Jak používáme příčestí minulé
Minulé příčestí mají samozřejmě i pravidelná slovesa. Jejich pravidelnost se projevuje právě v tom, že je to příčestí stále stejné, ke všem pravidelným slovesům prostě stačí přidat -ED, jak to ukazujeme výše. U nepravidelných sloves to takhle jednoduché není. Tvary minulého příčestí jsou u nich tak trochu nevypočitatelné.

Dobrá zpráva je, že v angličtině existuje jen asi 200 nepravidelných sloves. Druhá dobrá zpráva je, že se používají tak často, že věty s nimi potkáte na každém kroku a za chvilku vám na nich nic nepravidelého připadat nebude. Abych vám usnadnila práci, tady máte těch 10 nejfrekventovanějších:
český infinitiv | anglický infinitiv | tvar předpřítomného času* have/has + … |
být | to be | been |
mít | to have | had |
dělat | to do | done |
říct | to say | said |
dostat | to get | got |
dělat, vyrobit | to make | made |
jít | to go | gone |
vědět | to know | known |
vzít | to take | taken |
vidět | to see | seen |
*on/he, ona/she a ono/it budou mít místo have -> has, tedy např. I have been, ale she has been; podobně he has seen atd.
Zápor v předpřítomném čase
Naučit se říkat NE je pro život důležité.

S předpřítomným časem to budete mít jednoduché: zápor se tvoří tak, že prostě jenom přidáte NOT.
I have worked hard today. -> I have not worked hard today.
She has seen him. -> She has not seen him.
Pokud znáte zkrácený tvar slovesa „mít“ have not -> haven’t a has not -> hasn’t, směle se do zkracování můžete pustit i v čase předpřítomném. (Naopak alternativní zápor slovesa have -> don’t have tady použít nejde.)
NOT můžete podle potřeby nahradit slovem NEVER. Koukněte na tyhle věty:
I have not been to China yet. V Číně jsem ještě nebyla.
I have never been to China. V Číně jsem nikdy nebyla.

Všimněte si na té druhé větě dvou věcí a nedělejte v nich chybu: 1/ správná vazba je …been to China, i když nám Čechům ta předložka to moc nejde přes pusu. 2/ never jenom nahradilo not a zbytek slovesa zůstal stejný, nepřekládejte otrocky z češtiny oba zápory, NIKDY i NEbyla – v angličtině se vedle sebe nesnesou a používáme vždy jen jeden.
Předpřítomný čas prostý v otázkách
Co s naším báječným present perfect časem udělat, když se na něco potřebujete zeptat? V tomto případě používáme přehození slovosledu: pomocné sloveso (have) a podmět (you, they, she, Timur and his team) si jednoduše prohodí místa.

You have seen my sister. -> Have you seen my sister?
She has said this before. -> Has she said this before?
Tahák! Tahák! Tahák!
Je normální přečíst si teorii a všechno pěkně chápat – a o pět minut později si nic nepamatovat. Jedná se o přirozenou obranu organizmu 😉 Proto jsem pro vás připravila tahák, kde si všechno budete moci snadno připomenout. Najdete v něm všechny možné tvary se všemi možnými osobami, v záporu i v otázkách.
Kdy použít předpřítomný čas prostý
S předpřítomným časem si teď už umíte poradit, alespoň co se výroby týče. Je tedy načase podívat se ještě na to, jak a kdy vám bude v angličtině užitečný. Čeština nám tady moc dobře nenapoví – někdy je totiž českým ekvivalentem minulý čas, jindy používáme přítomný.
Ale že se tomu času říká předpřítomný, není náhoda. Naznačuje, že se něco stalo v minulosti, ale stále to má i s přítomností hodně společného. Přesně tohle období mezi minulostí a přítomností dokáže v angličtině předpřítomný čas přesně vyplnit.
Neukončené aktivity a situace
Koukněte na tyto dvě věty a všiměte si rozdílu mezi předpřítomným a minulým časem.

Alligators killed 8 people in Florida in 2017.
Alligators have killed 8 people in Florida in the last 50 years.
Rok 2017 je v minulosti, konec, šlus, historie – použijeme minulý čas.
Ale posledních 50 let začalo před 50 lety a od té doby pořád běží, až do přítomnosti – a to je v angličtině jasná příležitost použít předpřítomný čas.
Dosadit můžete jakýkoli časový úsek, který částečně zahrnuje přítomnost – „od roku 1990“, „tento týden“, „už 5 let“ a podobně. Pokud se vám do takto vymezeného času vejde i „teď“, nemusíte se s tím už dál párat: vražte tam present perfect. Typická je v těchto případech předložka since (vyjadřuje čas, kdy něco začalo: since 1990, since yesterday), nebo for (specifikuje, jak dlouho se to děje: for 5 years, for too long).
Zážitky a zkušenosti
Některé věci, které se staly v minulosti, si s sebou nesete životem už napořád. Kouzlo present perfect je v tom, že se na podobné pocity specializuje. Minulý čas tohle prostě tak dobře neumí. Už jsi ten film viděl? Nebo jsi už někdy jedl syrové maso? Nikdy jsi to nedělal? „Už“, „někdy“ a „nikdy“ často signalizují, že se vám do věty šikne předpřítomný čas.

Předpřítomný čas prostý v praxi
Možná vás teď napadá otázka, kterou od studentů často slýchám: A opravdu se ten čas používá? Na to je jasná odpověď: Ano, používá se, a hodně často.
Že to tak funguje i ve skutečnosti, si můžete ověřit třeba v tomhle videu. Vyprávěla jsem tam kamarádce Abbey svůj bláznivý sen. Vystupoval v něm můj kamarád ze základky, se kterým jsem se neviděla snad dvacet let a v tom snu jsem za ním jela na návštěvu do Mongolska (ne, nikdy jsem v Mongolsku nebyla, ani on).
Jak předpřítomný čas jednou provždy zvládnout
Video o mém bláznivém snu je plné příkladů na předpřítomný čas – zkuste v něm začít různé příklady předpřítomného času stopovat.
Protože přesně takovéhle stopování vám pomůže se jednou provždy v předpřítomném čase zorientovat a pak ho i začít správně používat.
Začněte tedy třeba právě na YouTube od toho zmíněného videa – jsou k němu titulky i přepis, takže to budete mít jednoduché – a jednotlivé příklady použití předpřítomného času si z něj vypište.
Nebo jděte na stránku ludwig.guru a zadejte tam do okénka vyhledávání have been, have seen – nebo jiné sloveso v předpřítomném čase. Najde vám to spoustu příkladů, nad kterými pak můžete chvilku přemýšlet:
Je vám použití předpřítomného času v tomhle konkrétním případě jasné? Pasuje do některé z typických kategorií, které jsem vám tady pro předpřítomný čas uvedla?
Věnujte tomu pro začátek deset minut. Na to možná ve svém nabitém životě ani nebudete potřebovat žádný čas navíc. Mějte oči a uši na stopkách, udělejte si z toho honbu za pokladem. Až budete mít ulovených deset, dvacet, padesát vlastních příkladů, uvidíte, že vám pak při dalším setkání už bude připadat jako starý známý.
A nezapomeňte ho taky prakticky trénovat. Třeba v jedné z obměn nejtypičtějšího otvíráku anglických koverzací. How have you been? je totiž jedna z mnoha obdob notoricky známého How are you? Prozkoumejte i ty ostatní!
PS: Kromě předpřítomného času prostého existuje taky průběhová varianta. Kdy ji použít a v čem se liší, se podíváme zase někdy jindy.