Nepravidelna slovesa

Nepravidelná slovesa v angličtině: jak na ně v 5 krocích

Když se řekne „nepravidelná slovesa“, vyráží studentům na čele pot a v hlavě otázka, jestli to opravdu mají zapotřebí. Odpověď je jednoznačná: MAJÍ. Bez nepravidelných sloves se v angličtině opravdu neobejdete, narazíte na ně vážně všude. To je ale dobrá zpráva! Protože díky tomu, že se vyskytují všude, potkáte se s nimi tak často, že učit se je – a naučit se je – je vlastně docela snadné. Fakt!

Stačí postupovat podle tohoto návodu a za chvíli si budete říkat: Nepravidelná slovesa? Pch! No problem!

ContUp button

KROK 1: Co jsou to (ne)pravidelná slovesa

Prvním krokem k úspěchu je pochopit, co jsou to vlastně nepravidelná slovesa. Tohle není nijak složité: nepravidelné sloveso je sloveso, které se neřídí běžnými pravidly.

nepravidelná slovesa - no rules

Existence NEpravidelných sloves samozřejmě naznačuje, že existují taky slovesa pravidelná. Jejich pravidelnost se projevuje ve tvaru, jaké to sloveso má v minulém a předpřítomném čase. Pravidelné sloveso si v obou případech vystačí s přidáním -ed k „slovníkovému tvaru“. Například WORK = pracovat je pravidelné sloveso:

I WORK every day. = Pracuju každý den. (přítomný čas)

I WORKED yesterday. = Včera jsem pracovala. (minulý čas)

I have WORKED all day today. = Dneska jsem pracovala celý den. (předpřítomný čas)

Anglická nepravidelná slovesa se v těchto minulých časech takhle pěkně „normálně“ nechovají.

irregular creative

KROK 2: Co dělají nepravidelná slovesa jinak

Nepravidelná slovesa k sobě v minulých časech nepřidávají jednoduše koncovku -ed jako slovesa pravidelná, místo toho dělají různé psí kusy. Naštěstí jim na to angličtina nedává zas tak moc prostoru – možnosti jsou jenom tři: infinitiv – minulý čas – předpřítomný čas. S tímto omezením se anglická nepravidelná slovesa vypořádávají různě kreativně.

Pro pilné:

Označovat tvary sloves jako “minulý” a “předpřítomný” je zjednodušující. “Minulý” tvar je celým jménem minulý prostý, past simple – to aby se odlišil od průběhové formy, která má ve všech časech koncovku -ing.

Třeba pro sloveso THINK je minulý prostý tvar (He) THOUGHT, ale v minulém průběhovém čase by bylo (He was) THINKING. Koncovka -ing je stejná pro pravidelná i nepravidelná slovesa, proto ji tady nepotřebujeme nijak moc zmiňovat.

“Předpřítomný” tvar se správně jmenuje minulé příčestí, past participle. Kromě předpřítomného času najde ještě spoustu dalších uplatnění, třeba v trpném rodě (It was SAID… = Bylo řečeno…) nebo jako přídavné jméno (It is BROKEN = Je to rozbité).

Nepravidelná a líná: všechny tvary stejné

irregular lazy

Některá nepravidelná slovesa se moc nenamáhají a mají všechny tři tvary stejné, jako třeba sloveso

řezat, krájet: CUT – CUT – CUT

Další příklady líných anglických nepravidelných sloves:

stát: COST – COST – COST

nastavit: SET – SET – SET

položit: PUT – PUT – PUT

udeřit, zasáhnout: HIT – HIT – HIT

zavřít: SHUT – SHUT – SHUT

bolet: HURT – HURT – HURT

nechat: LET – LET – LET

irregular red

Pozor! Sloveso číst: READ – READ – READ do této skupiny líných anglických sloves nepatří! Ač napsané to vypadá všechno stejně, liší se výslovností. To první READ (používané v infinitivu a v přítomném čase) se čte s dlouhým „í“ /riːd/. Minulý čas a minulé příčestí, tedy ty další tvary, se čtou /red/ – výslovnost je úplně stejná jako u RED = červená. Patří proto ve skutečnosti až do následující skupiny.

Nepravidelná, ale soudná: dva různé tvary

Do druhé skupiny patří nepravidelná slovesa, která tvary minulých časů netvoří pomocí koncovky -ed, ale tvar minulý i předpřítomný jsou stejné. Příkladem mohou být:

učit: TEACH – TAUGHT – TAUGHT

spát: SLEEP – SLEPT – SLEPT

odejít: LEAVE – LEFT – LEFT

strávit, utratit: SPEND – SPENT – SPENT

slyšet: HEAR – HEARD – HEARD

držet, pokračovat: KEEP – KEPT – KEPT

irregular sit

sedět: SIT – SAT – SAT

půjčit: LEND – LENT – LENT

vyprávět: TELL – TOLD – TOLD

potkat: MEET – MET – MET

cítit se: FEEL – FELT – FELT

říci: SAY – SAID – SAID

Nepravidelná a utržená ze řetězu: každý tvar jiný

irregular three

Některá anglická nepravidelná slovesa ale dělají naprosté vylomeniny a mají tři různé tvary, pro každý čas jiný, jako třeba:

dát: GIVE – GAVE – GIVEN

vědět, znát: KNOW – KNEW – KNOWN

vzbudit se: WAKE – WOKE – WOKEN

nosit, mít na sobě: WEAR – WORE – WORN

jít, jet: GO – WENT – GONE

vybrat si: CHOOSE – CHOSE – CHOSEN

pít: DRINK – DRANK – DRUNK

Přeborníkem je pak sloveso být, které se vyskytuje hned ve čtyřech různých podobách:

být: BE – WAS, WERE – BEEN

Zkrátka a dobře: nepravidelná slovesa v angličtině nerespektují žádná pravidla.

Jak poznat nepravidelná slovesa?

Učila jsem kdysi angličtinu dva německé manažery.

irregular german

„Jak poznáme, že WORK a FINISH jsou pravidelná a COME, CUT, nebo LET nepravidelná?“ zeptali se mě, když jsmě probírali minulý čas. Protože mluvím i německy, projela jsem v hlavě uložený (poctivě na gymplu našprtaný) seznam německých nepravidelných sloves a vítězoslavně jim oznámila: „Většina sloves, která jsou nepravidelná v němčině, je nepravidelná i v angličtině!“

Následovala otázka: „A jak to poznáme u sloves v němčině?“

irregular facepalm

Takže… Pokud jste se jako já museli ve škole učit německá nepravidelná slovesa, můžete je brát jako nápovědu. Ale „jen tak“ nepravidelnost na slovese prostě nepoznáte. Musíte to vědět. Ale slibuju, že časem vás nepravidelná slovesa přestanou děsit a dokonce budete „cítit“, co by tak v těch minulých časech mohla provádět.

Dost teorie, jdeme se ta zatracená nepravidelná slovesa naučit.  

KROK 3: Naučte se je nazpaměť

Není to to nejoriginálnější řešení. Nejspíš to po vás chtěli učitelé ve škole a vy si teď říkáte: „Zrovna tohle jsem slyšet nechtěla, protože na mě tohle nefunguje.“ Kdyby vám to tedy mělo vysloveně trhat žíly, klidně tenhle krok přeskočte. 

irregular preskocit

Na druhou stranu z vlastní zkušenosti vím, že než se vám ty mršky zautomatizují, umět jejich tři tvary jako básničku fakt pomáhá. A když něco pomáhá, nechci vám to upírat jen proto, že šprtat se něco nazpaměť ani já nepovažuju za zvlášť velkou zábavu.

Takže moje doporučení: Pokud je to vaše první setkání s nepravidelnými slovesy, naučte se nazpaměť tvary těch 10 – 15 nejčastějších

Jestli jste pokročilejší, koukněte na první padesátku a vyberte si z ní ta slovesa, která vám ještě pořádně nejdou.

Jak se nepravidelná slovesa naučit nazpaměť

Při ukládání do paměti vám může pomoci:

irregular memory
  1. Opakujte nahlas – natrénujete tak i výslovnost a navíc zapojíte i jiné části mozku, než když jenom čtete a opakujete v duchu.
  2. Pište, přepisujte, opisujte – psaní využívá jemnou motoriku, která má na zapamatování blahodárný vliv. Můžete zkusit Iversenovu metodu.
  3. Zkoušejte to „na přeskáčku“. K tomu se vám můžou hodit opakovací kartičky.

KROK 4: Učte se nepravidelná slovesa ve větách jako slovíčka

Nepravidelná slovesa mají nezaslouženě špatnou pověst. Nejsou nijak démonická, pokud tomu sami nebudete chtít věřit. Berte je prostě jako jakákoliv jiná slovíčka – a taky se je tak učte. Máte-li vlastní osvědčenou metodu na učení slovíček, použijte ji i na nepravidelná slovesa. 

irregular vocabulary

Obecně pro učení slovíček (a tedy i nepravidelných sloves) platí tři zásady:

Neučte se samostatná slovíčka

Seznam, kdy na jedné straně papíru máte sloupeček anglických slovíček a na druhé straně jejich překlady, vám do hlavy nikdy dobře nepoleze. Učit se slovíčka v kontextu, tedy ve víceslovných vazbách nebo větách, je mnohem efektivnější.

Nezlobte se na sebe

irregular angry

Je normální, když jednou naučené zase zapomenete. Se slovíčky je potřeba se potkávat opakovaně, nejlépe v postupně se prodlužujících intervalech. Pomůže vám s tím třeba aplikace Anki.

Učte se slovíčka/věty nejprve poznávat

Začněte od anglické verze a snažte se vybavit si, co to znamená česky. Překlad z češtiny do angličtiny je vždycky mnohem, mnohem těžší, takže byste k němu měli přistoupit teprve, když to opravdu dobře umíte z angličtiny. (Psst… Dokonce nic nepokazíte, ani když variantu z češtiny do angličtiny vynecháte úplně…)

Abyste se nemohli vymlouvat, že vyhledávat si slovesa a fráze k nim zabere moc času, připravila jsem pro vás seznam 50 nejčastějších nepravidelných sloves i s ukázkovými větami.

ContUp button

Nebo na ně koukněte na samostatné stránce.

KROK 5: Vypravte se na lov!

Po předchozích čtyřech krocích jste už naprosto připraveni, abyste obstáli sami „v divočině“.

irregular wild

Nejlepším způsobem, jak mistrovství v nepravidelých slovesech dosáhnout, je samozřejmě být angličtinou přirozeně obklopen. Pokud však takovou možnost nemáte, vyzkoušejte tyto další metody:

Čtěte

Najděte si anglický text (poslouží vám třeba nějaká zjednodušená čítanka nebo článek na internetu – zkuste třeba blogové příspěvky k našim anglickým videím, texty v jednodušší angličtině najdete třeba taky na News in Levels) a zaměřte se v něm na slovesa. Ověřte si ve slovníku, zda je všechny znáte, a pokud ne, zjistěte si jejich tvary.

irregular read

Poslouchejte

Sledujte anglická videa s titulky nebo poslouchejte podcasty či písničky (texty k nim se často dají na internetu dohledat). Pokuste se slovesa pochopit z kontextu, všímejte si pravidelných i nepravidelných tvarů. Extra body získáte, když si ty nepravidelné vypíšete s celou větou a budete s nimi dál pracovat třeba v Anki nebo jinou osvědčenou technikou na učení slovíček.

irregular listen

Pište

Nemusíte mít ambice stát se příštím držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Stačí úplně jednoduché poznámky či deníkové zápisky. Nepravidelná slovesa jsou tak častá, že vám i úplně obyčejný den bez zvláštních příhod poskytne dlouhou řadu příležitostí.

irregular write

Mluvte

Nemáte-li konverzačního partnera, vyzkoušejte samomluvu. Oblíbeným posluchačem mých studentů bývá taky jejich pes – neskáče do řeči, nekritizuje výslovnost a k chybám je nesmírně shovívavý. Nechá ho zcela klidným, když si ani napopáté nebudete pamatovat, že příčestí minulé od slovesa LEAVE je LEFT.

irregular speak

DONE!

To znamená HOTOVO a je to, mimochodem, minulé příčestí od slovesa „do“ 😉

Nepravidelná slovesa se sice neřídí standardními pravidly, ale to neznamená, že se pro vás musí stát překážkou na cestě ke zvládnutí angličtiny. Berte každé nové sloveso, které k vám osud zavane, jako příležitost k objevování. Někdy potřebují všechny ty minulé časy a příčestí trochu zkrotit, ale to je součástí velkého dobrodružství, kterým učení se novému jazyku je.

irregular adventure

Tipů, jak se k tomu krocení postavit, jsem vám pár poradila – a dál je to na vás. Když chvíli vydržíte, zjistíte, že nepravidelných sloves se nemusíte bát. Jsou jen… no… trochu… nepravidelná.

Mohlo by vás zajímat...

Don't Poop In The Rocks - Audio Story

Don't Poop In The Rocks - Audio Story

Don’t Poop In The Rocks: A2 In a national park, there was a strange problem. The park was in the…
Walkie-Talkie, Heatie-Eatie a Starey-Squarey

Walkie-Talkie, Heatie-Eatie a Starey-Squarey

Komunikují s nimi hrdinové v Jurském parku, používají je hračky v Toy Story a hodí se i drsňáku Bruce Willisovi…
Slovíčková jednohubka: domácí přístroje

Slovíčková jednohubka: domácí přístroje

Přetáhněte slovíčka ke správným obrázkům:
Jak jsem na tom s jazyky - inventura 2024

Jak jsem na tom s jazyky - inventura 2024

Když se mě někdo zeptá, kolik jazyků vlastně umím, vždycky se trochu zarazím. Má to několik důvodů: Nepamatuju si to…