Jazyková předsevzetí: jak to udělat, abyste je dodrželi

Pokud jste si na Nový rok dali předsevzetí, že se letos budete učit anglicky, můžete už dneska pomalu vyhodnotit, jak se vám to daří. Anebo si možná žádná novoroční předsevzetí nedáváte, protože už víte, jak to s nimi dopadá. Prý jen 8% novoročních předsevzetí přežije konec ledna!

Pokud se chcete učit anglicky a přitom nechcete patřit mezi těch 92 lidí ze 100, kteří u svých rozhodnutí nevydrží, pojďme se podívat na to, jak takové rozhodnutí udělat správně.

Nepřepalte začátek

První rada zní: nepřepalte začátek. Když se rozhodnete se do učení vrhnout, ze samého nadšení nad anglickou učebnicí vydržíte třeba hodinu a máte radost, jaké děláte pokroky. Užijte si to, ale nepočítejte moc s tím, že to takhle vydrží už pořád. Abyste se vyhnuli zklamání, je lepší začínat po malých krůčcích a nejprve si vypěstovat návyk.

Jak na to, vysvětluji v příspěvku Jak se začít učit anglicky pravidelně (a nepřestat), takže jestli jste zatím s angličtinou nic pravidelně nedělali, určitě se na něj koukněte a vyzkoušejte to.

Veďte si záznam

Podpořte pravidelné učení tím, že si povedete nějaký záznam o tom, že se učíte. Pokud používáte papírový diář, dělejte si v něm značky, a můžete při tom být hraví a přidělit si každý den, kdy jste se učili, třeba jednu kočičku, anebo jestli jste spíš úspornější typ, prostě si každý den, kdy jste se angličtině aspoň chvilku věnovali, zaškrtněte.

Pokud jste techničtější typ, můžete používat nějakou aplikaci pro zaznamenávání času. I malá značka vám může pomoci udržet motivaci.

Pamatujte, že udržet aspoň minimální aktivitu je vždycky snazší, než znovu začínat.

Připravte se na selhání

Ale nebudeme si nic nalhávat, i na ty nejlepší z nás dolehne občas krize, kdy se k učení prostě nedostaneme. Nebo nedonutíme.

A k tomu směřuje moje třetí rada: Připravte se na to, že selžete. Nevyčítejte si to, netrestejte se, nepropadejte myšlenkám, že to stejně nikdy nedokážete. Raději nachystejte si plán, jak se zase vrátit do hry. Promyslete si aktivitu, která je pro vás relativně jednoduchá a časově nenáročná, a mějte ji po ruce. Může to být aplikace v telefonu, kterou používáte na slovíčka, rozečtená knížka, nebo série videí v angličtině.

Zkuste třeba ta moje na Youtube kanále Lights Camera English! Najdete tam spoustu konverzačních videí v angličtině a k nim titulky a další materiály ke stažení.

Pokud potřebujete postrčení zvenčí, požádejte spolehlivého známého nebo kamarádku, aby vás pravidelně kontrolovali. Nebo si nastavte připomínku do telefonu na každé pondělí, nebo si každého prvního v měsíci pošlete email. Když vám pak takové upozornění dojde, je docela snadné sáhnout po telefonu, po knížce, nebo spustit video – a hurá, jste zase zpátky!

Dělejte, co vás baví

A ještě jedna bonusová rada navíc: Dělejte to, co vás baví. A nebojte se experimentovat a tu správnou aktivitu, která vás baví, hledat. Jste-li knihomolové, bude vás nejspíš bavit číst knížky i v angličtině. Ujíždíte na seriálech? Dívejte se na ně v angličtině. Rádi něco posloucháte při jízdě autem? Najděte si podcast nebo anglické rádio. Ale když vás knížka, seriál nebo podcast omrzí, nedělejte si výčitky, když je odložíte a sáhnete po něčem jiném.


Máte pocit, že na učení nemáte čas? Ale no tak 😉 Mám pro vás hned 20 způsobů, jak se učit anglicky a nepotřebovat k tomu žádný čas navíc.

Mohlo by vás zajímat...

Předložky místa: AT, ON, IN

Předložky místa: AT, ON, IN

Nejčastěji používané předložky místa jsou at, in a on. Jako všechny předložky se sice chovají trochu svévolně, ale mám pro…
Klinika pro cedule #1: Udržujte pořádek na dvoře!!!

Klinika pro cedule #1: Udržujte pořádek na dvoře!!!

Není (česká) cedule jako (anglická) cedule. Díky KLINICE PRO CEDULE se i vy naučíte stanovit diagnózu a určit postup léčby…
Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Umělá inteligence vás dokáže učit anglicky! ChatGPT umí poradit s psaním, čtením, mluvením, porozuměním, gramatikou i slovní zásobou. Úplný návod.
Nepravidelná slovesa na konci léta

Nepravidelná slovesa na konci léta

Prázdniny pomalu (či spíš rychle!) končí. Jak jste si je užili? Mám pro vás 20 letních a dovolenkových aktivit, za…