Schválně, už se vás někdy někdo ptal, jestli umíte číst anglicky? Nebo psát? Nebo jestli umíte anglickou gramatiku? Možná tak v testu, jenže i když v testech vás z gramatiky, psaní a čtení zkoušejí ze všeho nejčastěji, to, co normální člověk rozumí pod slovy „umět anglicky“, je umět anglicky mluvit.
A tak umět anglicky mluvit je pro většinu lidí přesně ten cíl, se kterým se do studia pouštějí. A taky je to ten nejčastější oříšek – od spousty lidí slýchám: „Teoreticky angličtinu docela zvládám, ale když mám začít mluvit, mám nějaký blok. Nenapadají mě slovíčka. Vůbec nemám čas přemýšlet nad nějakou gramatikou, jsem rád, když slepím pár slov dohromady.“
Přesně tohle znám taky. Prošla jsem si tím kdysi v angličtině a pak v každém dalším jazyce. Teď zrovna se tohle snažím překonat ve francouzštině. Takže žádný strach, nevzdávejte to, a rozhodně si neříkejte, že nemáte na jazyky talent, když vám to mluvení nejde. Je to úplně normální – ale hlavně – jde to překonat.
První, úplně nejzákladnější věc, kterou si musíme uvědomit, která je tak banální, že jakoby skoro nestála za zmínku, a přesto je naprosto klíčová: Když chcete mluvit, musíte… mluvit. Já vím, že to nezní jako kdovíjaký vynález. Ale vemte si to takhle:
Kolik času týdně strávíte s angličtinou? Řekněme, že to jsou dvě hodiny. A kolik z těch dvou hodin strávíte tím, že opravdu mluvíte?
Typicky to bude sotva pár minut.
Jenže: je-li vaší prioritou naučit se mluvit, musíte být tahle priorita taky vidět v množství času, které jí věnujete. Takže velkou část těch dvou hodin s angličtinou byste měli strávit tím, že mluvíte.
A jak na to? Připravila jsem pro vás 5 tipů, jak to udělat. Každá z těchto technik vás posune o kousíček blíž tomu, abyste – konečně – zvládli mluvit.
Tip 1: Čtení nahlas
Čtení nahlas je něco, co jsme naposledy dělali tak ve třetí třídě základní školy. Tenkrát jsme se díky němu naučili číst česky, teď nám může pomoct mluvit anglicky. Každý jazyk totiž používá trošku jiné svaly, trošku jinak je zapojuje, a my musíme pusu na ty neobvyklé tvary uvyknout. Čtení nahlas je jedna možnost, jak to trénovat – a navíc je to taky aktivita, ke které ani nepotřebujeme konverzačního partnera.
Kdyby vám to přece jenom přišlo až příliš jednoduché, mám pro vás jedno vylepšení: zkuste číst nahlas bez toho, abyste text sledovali očima. Vezměte si text, kousek si v duchu přečtěte, pak zvedněte oči a řekněte to nahlas. Zkuste to vypilovat tak, abyste četli úplně plynule. Kromě tréninku pro vaše mluvidla to bude i trénink pro vaši krátkodobou paměť, což je taky věc, která se při mluvení v cizím jazyce náramně hodí.
Tip 2: Stínování
Jedna z mých nejosvědčenějších aktivit, které doporučuju, jak jen můžu. Víte, jak pracuje simultánní tlumočník? Zpravidla sedí na konferenci někde v budce, na uších má sluchátka a v nich slyší řečníka, který právě hovoří. A to co slyší třeba v originálu v angličtině, pak opakuje česky. Při stínování vás nebudu nutit překládat, ale i vy si nasadíte sluchátka a podobně jako simultánní tlumočník budete s malým zpožděním opakovat – akorát že budete opakovat přesně to co slyšíte, tedy budete poslouchat anglicky a opakovat anglicky. Je to taková technika čtyři v jednom protože si při ní procvičíte nejenom mluvení, ale i porozumění slyšenému a zároveň taky slovíčka a gramatiku.
Vyzkoušejte stínování v mé aplikaci: Shadowloop
Spousta nahrávek, se kterými můžete trénovat: 10x English
Tip 3: Samomluva
Ano, mluvte anglicky sami se sebou. Případně mluvte na plyšáky nebo na psa. Vystačíte si tak i bez konverzačního partnera a navíc na to ani nepotřebujete ani žádný volný čas. Mluvit se sebou můžete ve sprše, při mytí nádobí nebo když jdete se psem na procházku. Ze začátku vám to může připadat trochu divné, ale věřte mi, za chvíli vám to ani nepřijde. Nedělejte si přitom starosti, že budete mluvit s chybami. Jasně, že jo. No a co? V první fázi nácviku mluvení jde hlavně o to, abyste se donutili otevřít pusu a něco ze sebe vysoukali. Ale i na správnosti vyjadřování můžete díky samomluvě zapracovat. Připravte si vlastní text, nechte si ho opravit, aby byl správně, a pak se ho naučte převyprávět. A jak při té improvizované samomluvě, tak při téhle připravené variantě můžete využít
Tip 4: Nahrávejte se, jak mluvíte anglicky
Je to technika, která vás zase posune trošku dál z komfortní zóny. Dejte si závazek, že třeba každý týden natočíte jedno pětiminutové video v angličtině. Když tenhle svůj závazek zveřejníte a budete své nahrávky třeba posílat kamarádce, nebo je dávat na YouTube, bude to pro vás motivace navíc, abyste nepolevovali. Budete taky zodpovědnější při přípravě a počkejte, jakou změnu pocítíte už třeba za dva měsíce. A budete se o té změně moci snadno přesvědčit, protože ji budete mít krásně zdokumentovanou.
Tip 5: Živý rozhovor
Když vyzkoušíte poctivě všechny tipy od jedničky až do čtyřky, budete připraveni i na pětku – na skutečný rozhovor. A k tomu potřebujete skutečného, živého partnera. Může to být klidně nějaký jiný student angličtiny. Podobně jako při samomluvě platí, že se nemusíte bát chyb, ani svých, ani jeho. Každá příležitost je dobrá, dohodněte se s kolegou či kamarádkou a jednou týdně spolu zajděte na hodinu na anglické kafe. Můžete spolu mluvit klidně i po skypu a ušetříte i čas na dojíždění.
Když budete mluvit s cizinci či přímo s rodilými mluvčími, nebude vás to svádět sklouzávat do češtiny. Takzvané expaty najdete třeba v jazykových kavárnách, nebo zkuste meetup či internations. Stačí trochu zagooglit a určitě najdete nějaké místo, kde se potkávají.
Zbývá nám samozřejmě ještě možnost najít si na konverzaci učitele. Není to zadarmo, ale třeba na platformě italki.com seženete lektory už za cenu kolem 10 euro na hodinu, takže za cenu skupinového kurzu můžete mít deset, patnáct hodin, kdy budete mluvit jenom vy, a uvidíte, co to s vámi udělá.
Meetup: https://www.meetup.com/
Internations: https://www.internations.org/
Italki: Přihlaste se pomocí tohoto odkazu, zaplaťte si první hodinu a získáte $10 (a já taky): https://www.italki.com/i/CeGHad
Takže: čím začnete?
Budete číst nahlas, stínovat, mluvit sami se sebou, nahrávat se, nebo si najdete konverzačního partnera?
A kdybyste náhodou měli pocit, že do vašeho nabitého programu se už angličtina rozhodně nevejde, mám pro vás 20 způsobů, jak se učit a nepotřebovat žádný čas navíc.
================================================================
***Klikněte TADY a nechte YouTube, ať vám dá vědět o všech nových videích
================================================================
PŘIDEJTE SE do naší facebookové skupiny a mluvte taky anglicky bez obav
================================================================