Jak se učit slovíčka – Iversenova metoda

iVERSEN ContUp button

Iversenova metoda se jmenuje podle Nielse Iversena, dánského polyglota, který si ji vyvinul pro vlastní studium. Vzhledem k tomu, že kromě rodné dánštiny mluví jedenácti dalšími jazyky, můžeme směle prohlásit, že to je metoda ověřená a osvědčená.

Potřebujete k ní tři věci: tužku, papír a slovíčka, která se chcete naučit. Vybírejte slovíčka, ke kterým máte nějaký vztah, či ke kterým znáte širší kontext – tedy slovíčka, která jste si přinesli z vycházky, která jste objevili v článku, který jste četli, nebo třeba zaslechli v anglicky mluveném filmu.

Tabulka pro zapisování slovíček

Iversenova metoda - tabulka

Opakovat se je budete pomocí tabulky, do které budete procvičovaná slovíčka postupně zapisovat. Jak má vypadat, můžete vidět ve videu. Pokud se vám nechce vyrábět si vlastní,  můžete si stáhnout tu moji a jednoduše si ji vytisknout.

iVERSEN ContUp button

V mé tabulce na vás čeká osmnáct řádků, což je taková hezká dávka k opakování, ale pokud třeba tolik slovíček zrovna nemáte, pamatujte, že jich potřebujete najednou vždycky aspoň šest – barevně jsem to pro vás odlišila, abyste s tím měli míň práce.

Příprava

Začnete tím, že si do levého sloupečku zapíšete anglické výrazy, které se chcete naučit. Víceslovné výrazy, které k sobě patří, se vám budou učit lépe než jednotlivá izolovaná slovíčka. Takže si zapisujte spíš třeba a big house než jenom house, nebo my foot hurts než jenom to hurt. Na začátku tedy může vaše tabulka vypadat nějak takhle:

English česky English česky English
high fence
it’s quite late
suspicious circumstances
we should walk
my foot hurts
slightly interesting

První krok

A teď se pustíme do učení. Vidíte, že druhý sloupeček je nadepsaný “česky” – to proto, že do něj budeme zapisovat české ekvivalenty. Ale než se do toho pustíme, odložíme tužku a projdeme si první šestici nahlas. To, že to říkáte nahlas, je první princip, na kterém Iversenova metoda stojí. Druhý princip spočívá v tom, že musíte říct šest výrazů za sebou správně, než si je můžete zapsat.

Řekněme, že high fence i it’s quite late zvládnete, ale suspicious circumstances se zadrhnete a musíte si ověřit, co to vlastně znamená. To znamená, že se vám nepodařilo zvládnout celou šestici, a od dalšího výrazu we should walk začnete počítat zase od jedničky. Když pak dojdete k slightly interesting bez zaváhání, máte tři správné odpovědi a vrátíte se znovu na začátek k high fence, abyste doplnili počet opakovaných frází na šest. Tou šestou budou tentokrát suspicious circumstances, které jste napoprvé neuměli.

Každá chyba zkrátka „vynuluje“ vaše skóre a těch svých šest výrazů budete procházet dokola, dokud nedosáhnete šesti bodu. Když se vám to povede, vezmete tužku a zapíšete si české ekvivalenty do druhého sloupečku.

English česky English česky English
high fencevysoký plot
it’s quite lateje docela pozdě
suspicious circumstancespodezřelé okolnosti
we should walkměli bychom jít pěšky
my foot hurtsbolí mě noha
slightly interestingtrochu zajímavé

Druhý krok

V dalším kroku přichází řada na sloupeček třetí – vidíte, že je nadepsán English, to znamená, že tam budete zapisovat výrazy v angličtině. Jinak ale platí stejné principy jako předtím, tedy že nejdřív musíte zvládnout nahlas šestici slovíček za sebou. Tentokrát si přitom budete snažit vybavit taky správný pravopis, protože až to zvládnete, budete je zapisovat do třetího sloupečku. První sloupeček si při tomto kroku samozřejmě zakryjete – to se ale rozumí samo sebou, ne? 😉

Iversenova metoda - vyplňování třetího sloupečku

Až se vám podaří i třetí sloupeček zaplnit šesti správnými výrazy, máte pro tentokrát s touto šesticí hotovo. Můžete se pak pustit do další šestice, anebo prostě pro dnešek angličtinu zaklapněte a jděte si uvařit kafe.

Další opakování

Ke čtvrtému a pátému sloupečku se vrátíte s odstupem několika dní. Papír si můžete přehnout tak, abyste první dva sloupečky neviděli, a pustíte se do opakování. Nejdřív zase bez tužky, jen budete nahlas opakovat slovíčka anglicky a říkat jejich české ekvivalenty. Když zvládnete šest výrazů za sebou, zapíšete si je do čtvrtého sloupečku. A pak přijde opakování z češtiny do angličtiny, zase nejdřív nahlas, přitom si budete připomínat i pravopis, a když jich dáte šest za sebou, zapíšete si je.

Pro další opakování, až zase uběhne nějaká doba, si můžete nachystat další list, nebo si můžete ta slovíčka, která vám nešla, přepsat na kartičky, nebo s nimi dál pracovat v nějaké elektronické aplikaci, jako je třeba Anki. Buďte kreativní, vyzkoušejte více metod, ať si můžete vybrat tu, která vás baví a funguje vám, nebo ať je můžete střídat.

Jaká slovíčka se učit

Jaká slovíčka byste se měli učit? Ta nejužitečnější! Tady jsem je pro vás nachystala, ať jste začátečník či pokročilý.

Mohlo by vás zajímat...

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Umělá inteligence vás dokáže učit anglicky! ChatGPT umí poradit s psaním, čtením, mluvením, porozuměním, gramatikou i slovní zásobou. Úplný návod.
Nepravidelná slovesa na konci léta

Nepravidelná slovesa na konci léta

Prázdniny pomalu (či spíš rychle!) končí. Jak jste si je užili? Mám pro vás 20 letních a dovolenkových aktivit, za…
Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Jestli hledáte zázračnou metodu, jak se naučit anglicky za týden tak, abyste pohodlně zvládli konverzaci a rozuměli běžné mluvené řeči,…
Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Říct Jak se máš anglicky je na první pohled lehký úkol. How are you? je otázka, kterou jste se naučili…