Individuální hodina konverzace: jak získat 1+2 zdarma

S angličtinou většina z nás začíná v nějakém kurzu. Po nějaké době si osvojíte základy slovní zásoby i gramatiky, ale mluvit, mluvit je oříšek. Není divu, vždyť za hodinu v kurzu se dostanete ke slovu maximálně na pár minut – a to prostě na rozmluvení nestačí. Jako jasné řešení se nabízí individuální hodina konverzace – i to má ovšem svoje úskalí. Mnoho lidí odradí cena – hodina jen pro vás samozřejmě vyjde dráž než hodina ve skupinovém kurzu. A mnoho lidí je taky zklamaných, že i když už soukromé hodiny s učitelem mají, stejně nedělají takové pokroky, jak si představovali.

Chci vám tedy poradit, jak z jedné hodiny vymáčknout tři – to už se potom taková investice vyplatí, co říkáte?

První předpoklad je si uvědomit, že žádný, ani sebelepší učitel vás anglicky nenaučí. Za své studium musíte sami převzít zodpovědnost – a učitele pak jen využívat jako průvodce, rádce a chodící encyklopedii v jednom.

Ačkoliv to možná zní na první pohled nelogicky, nenechte učitele, aby vaše hodiny připravoval a vedl. To má smysl snad jen u začátečníků, ale vy už základy máte a chcete se naučit mluvit. A o čem chcete a potřebujete mluvit – to je na vás.

První hodina zdarma

Vaše první hodina zdarma začíná tedy předtím, než na hodinu s učitelem jdete. Přemýšlejte, o čem chcete mluvit, či v jakých situacích angličtinu typicky potřebujete. Trochu zagooglete, najděte si k tématu nějaké články, připravte si slovíčka. Na youtube zkuste najít nějaké konverzace na dané téma. Připravte si dopředu své vyprávění nebo popis situace.

Nemám na mysli kdovíjak složitý výzkum – prostě jenom přemýšlejte dopředu, o čem byste chtěli mluvit, zkuste si to říct aspoň v duchu, abyste přišli na to, kde vám chybí slovíčka. Na tohle vlastně ani nepotřebujete hledat ve svém nabitém programu žádný speciální studijní čas navíc. Témata můžou být v podstatě banální – třeba jak jste byli na svatbě kamarádce, jak vás rozčílili v bance, co zajímavého jste zaslechli v televizi. Nebo si připravte scénář nějaké praktické situace – nákup v obchodě, objednávání v restauraci, konverzace v baru…

Individuální hodina s učitelem

Takhle vybaveni se pak vydáte na svou placenou hodinu. Možná budete muset svého učitele trochu vytrénovat – přece jenom aktivních studentů, jako jste vy, není tolik – ale podle jeho přístupu aspoň rychle poznáte, jestli je ten pravý.

Hlavní slovo musíte mít vy. Vyprávějte svou historku, mluvte o svém připraveném tématu, dejte učiteli roli ve svém scénáři. Úkolem učitele je vám sekundovat, napovídat a citlivě opravovat. Neměl by opravovat úplně všechno, protože nic nezabije konverzaci – a sebevědomí – tolik jako zastavování po každé chybičce.

Hlavní úloha učitele spočívá v tom, aby vám poté, co skončíte, poskytl zpětnou vazbu a zaměřil se přitom na hlavní a opakované chyby. Může vám také váš příběh převyprávět zpátky, abyste slyšeli, jak to má znít, nebo si můžete převrátit role ve své scénce.

Neostýchejte se opakovat znovu totéž, i několikrát – v rámci jedné hodiny, ale také s odstupem třeba i několika dní či týdnů.

Abyste se ke svému tématu mohli vrátit, měly by z vaší hodiny vzejít nějaké užitečné výstupy – poznámky, které si vypracujete vy nebo které vám pošle po hodině učitel, nebo třeba nahrávka – ať už vašeho vlastního výkonu nebo téhož tématu převyprávěného učitelem.

Třetí hodina zdarma

Potom přijde ta další hodina zdarma, kdy se k těmto materiálům vrátíte. Nová slovíčka si zapracujete do systému, který na slovíčka používáte, ať už je to sešit, papírové kartičky nebo aplikace v telefonu. Vraťte se také ke gramatickým jevům, které vám nešly, a vyjasněte si, čemu jste nerozuměli, udělejte si k tomu třeba nějaké gramatické cvičení – uvidíte, že najednou vám to bude dávat mnohem lepší smysl. Nebo si zpracujte své téma písemně.

Možností je spousta a minimálně na hodinu si s nimi určitě vystačíte.

Výuka přes skype

Pokud svého soukromého učitele či učitelku ještě nemáte, určitě vám doporučuji porozhlédnout se na italki.com. Za hodinu po skypu s rodilým mluvčím zaplatíte většinou méně, než za individuální lekci naživo a má to i řadu dalších výhod.

Nabídka lektorů je opravdu široká, takže si můžete s několika lekci nezávazně vyzkoušet a pak zůstat u toho, kdo vám opravdu sedne. Užitečné může být pracovat se dvěma lektory najednou – máte tak příležitost si své téma vyzkoušet víckrát. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že to funguje skvěle.

Pokud ještě na italki nejste, díky tomuto odkazu:

https://www.italki.com/i/CeGHad

můžete získat 10 dolarů na uvítanou, pokud přidáte stejnou částku ze svého. Když pak budete postupovat pomocí mého návodu, budete mít v ceně jedné hodiny dokonce celých 5 dalších hodin zdarma.

Pusťte se do toho.

Mohlo by vás zajímat...

Nepravidelná slovesa na konci léta

Nepravidelná slovesa na konci léta

Prázdniny pomalu (či spíš rychle!) končí. Jak jste si je užili? Mám pro vás 20 letních a dovolenkových aktivit, za…
Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Jestli hledáte zázračnou metodu, jak se naučit anglicky za týden tak, abyste pohodlně zvládli konverzaci a rozuměli běžné mluvené řeči,…
Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Říct Jak se máš anglicky je na první pohled lehký úkol. How are you? je otázka, kterou jste se naučili…
Předpřítomný čas aneb Present Perfect: Budete ho milovat!

Předpřítomný čas aneb Present Perfect: Budete ho milovat!

Předpřítomný čas v češtině vůbec nepotřebujeme, přitom v angličtině na něj narazíte na každém kroku. A já ho miluju! Často…