Individuální hodina konverzace: jak získat 1+2 zdarma

S angličtinou většina z nás začíná v nějakém kurzu. Po nějaké době si osvojíte základy slovní zásoby i gramatiky, ale mluvit, mluvit je oříšek. Není divu, vždyť za hodinu v kurzu se dostanete ke slovu maximálně na pár minut – a to prostě na rozmluvení nestačí. Jako jasné řešení se nabízí individuální hodina konverzace – i to má ovšem svoje úskalí. Mnoho lidí odradí cena – hodina jen pro vás samozřejmě vyjde dráž než hodina ve skupinovém kurzu. A mnoho lidí je taky zklamaných, že i když už soukromé hodiny s učitelem mají, stejně nedělají takové pokroky, jak si představovali.

Chci vám tedy poradit, jak z jedné hodiny vymáčknout tři – to už se potom taková investice vyplatí, co říkáte?

První předpoklad je si uvědomit, že žádný, ani sebelepší učitel vás anglicky nenaučí. Za své studium musíte sami převzít zodpovědnost – a učitele pak jen využívat jako průvodce, rádce a chodící encyklopedii v jednom.

Ačkoliv to možná zní na první pohled nelogicky, nenechte učitele, aby vaše hodiny připravoval a vedl. To má smysl snad jen u začátečníků, ale vy už základy máte a chcete se naučit mluvit. A o čem chcete a potřebujete mluvit – to je na vás.

První hodina zdarma

Vaše první hodina zdarma začíná tedy předtím, než na hodinu s učitelem jdete. Přemýšlejte, o čem chcete mluvit, či v jakých situacích angličtinu typicky potřebujete. Trochu zagooglete, najděte si k tématu nějaké články, připravte si slovíčka. Na youtube zkuste najít nějaké konverzace na dané téma. Připravte si dopředu své vyprávění nebo popis situace.

Nemám na mysli kdovíjak složitý výzkum – prostě jenom přemýšlejte dopředu, o čem byste chtěli mluvit, zkuste si to říct aspoň v duchu, abyste přišli na to, kde vám chybí slovíčka. Na tohle vlastně ani nepotřebujete hledat ve svém nabitém programu žádný speciální studijní čas navíc. Témata můžou být v podstatě banální – třeba jak jste byli na svatbě kamarádce, jak vás rozčílili v bance, co zajímavého jste zaslechli v televizi. Nebo si připravte scénář nějaké praktické situace – nákup v obchodě, objednávání v restauraci, konverzace v baru…

Individuální hodina s učitelem

Takhle vybaveni se pak vydáte na svou placenou hodinu. Možná budete muset svého učitele trochu vytrénovat – přece jenom aktivních studentů, jako jste vy, není tolik – ale podle jeho přístupu aspoň rychle poznáte, jestli je ten pravý.

Hlavní slovo musíte mít vy. Vyprávějte svou historku, mluvte o svém připraveném tématu, dejte učiteli roli ve svém scénáři. Úkolem učitele je vám sekundovat, napovídat a citlivě opravovat. Neměl by opravovat úplně všechno, protože nic nezabije konverzaci – a sebevědomí – tolik jako zastavování po každé chybičce.

Hlavní úloha učitele spočívá v tom, aby vám poté, co skončíte, poskytl zpětnou vazbu a zaměřil se přitom na hlavní a opakované chyby. Může vám také váš příběh převyprávět zpátky, abyste slyšeli, jak to má znít, nebo si můžete převrátit role ve své scénce.

Neostýchejte se opakovat znovu totéž, i několikrát – v rámci jedné hodiny, ale také s odstupem třeba i několika dní či týdnů.

Abyste se ke svému tématu mohli vrátit, měly by z vaší hodiny vzejít nějaké užitečné výstupy – poznámky, které si vypracujete vy nebo které vám pošle po hodině učitel, nebo třeba nahrávka – ať už vašeho vlastního výkonu nebo téhož tématu převyprávěného učitelem.

Třetí hodina zdarma

Potom přijde ta další hodina zdarma, kdy se k těmto materiálům vrátíte. Nová slovíčka si zapracujete do systému, který na slovíčka používáte, ať už je to sešit, papírové kartičky nebo aplikace v telefonu. Vraťte se také ke gramatickým jevům, které vám nešly, a vyjasněte si, čemu jste nerozuměli, udělejte si k tomu třeba nějaké gramatické cvičení – uvidíte, že najednou vám to bude dávat mnohem lepší smysl. Nebo si zpracujte své téma písemně.

Možností je spousta a minimálně na hodinu si s nimi určitě vystačíte.

Výuka přes skype

Pokud svého soukromého učitele či učitelku ještě nemáte, určitě vám doporučuji porozhlédnout se na italki.com. Za hodinu po skypu s rodilým mluvčím zaplatíte většinou méně, než za individuální lekci naživo a má to i řadu dalších výhod.

Nabídka lektorů je opravdu široká, takže si můžete s několika lekci nezávazně vyzkoušet a pak zůstat u toho, kdo vám opravdu sedne. Užitečné může být pracovat se dvěma lektory najednou – máte tak příležitost si své téma vyzkoušet víckrát. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že to funguje skvěle.

Pokud ještě na italki nejste, díky tomuto odkazu:

https://www.italki.com/i/CeGHad

můžete získat 10 dolarů na uvítanou, pokud přidáte stejnou částku ze svého. Když pak budete postupovat pomocí mého návodu, budete mít v ceně jedné hodiny dokonce celých 5 dalších hodin zdarma.

Pusťte se do toho.

Mohlo by vás zajímat...

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Umělá inteligence vás dokáže učit anglicky! ChatGPT umí poradit s psaním, čtením, mluvením, porozuměním, gramatikou i slovní zásobou. Úplný návod.
Nepravidelná slovesa na konci léta

Nepravidelná slovesa na konci léta

Prázdniny pomalu (či spíš rychle!) končí. Jak jste si je užili? Mám pro vás 20 letních a dovolenkových aktivit, za…
Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Jestli hledáte zázračnou metodu, jak se naučit anglicky za týden tak, abyste pohodlně zvládli konverzaci a rozuměli běžné mluvené řeči,…
Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Říct Jak se máš anglicky je na první pohled lehký úkol. How are you? je otázka, kterou jste se naučili…