Shadowloop

Shadowloop: aplikace na trénink stínování

Když se studentů ptám, co chtějí v angličtině nejvíc zlepšit, nejtypičtější odpovědi jsou:

Porozumění. Slovní zásobu. Gramatiku.

A hlavně: naučit se mluvit, začít komunikovat, domluvit se!

I když MLUVENÍ je tím nejčastějším cílem studentů angličtiny, je to zároveň aktivita, které se při studiu věnujeme nejméně.

A není divu. Učebnice nám servírují jedno gramatické cvičení za druhým a ani skvělé slovíčkové aplikace, jako třeba Anki, nás k mluvení nijak nepostrčí. Soukromé hodiny konverzace by pomohly, ale kolik z nás na ně má dost kuráže (a peněz) – zvlášť, když se svými znalostmi na normální konverzaci fakt ještě nemáme.

Jako věčný student jazyků jsem tenhle problém řešila opakovaně… Až jsem se ho nakonec rozhodla vyřešit pro sebe i pro vás a nechala vyvinout aplikaci SHADOWLOOP, díky které můžete mluvení začít trénovat hned.

Najdete ji tady:

https://shadowloop.LCEnglish.cz

Kliknutí na odkaz vás dovede na úvodní obrazovku aplikace. Fungovat to bude z počítače i mobilu, z Windows i iOS, zkrátka odkudkoliv se dostanete na internet.

Čekají tam na vás tři balíčky s nejpoužívanějšími anglickými slovy, s nimiž si můžete aplikaci „osahat“.

Shadowloop Homescreen1

Vyberte balíček, se kterým chcete začít trénovat, a začnou se vám přehrávat připravené fráze. Každá zazní třikrát a mezi nimi máte čas na zopakování.

Shadowloop deck

Délku pauzy mezi nahrávkami můžete upravit a můžete si taky zvolit, zda zobrazit text anglicky a česky, nebo jestli vyzkoušíte porozumění bez nápovědy. Když narazíte na něco obzvlášť zapeklitého, můžete pomocí tlačítka s dvěma šipkami spustit přehrávání ve smyčce.

Shadowloop loop button

Můžete experimentovat s různými kombinacemi – pokud děláte v angličtině teprve první krůčky, projděte si klidně balíčky nejprve bez opakování nahrávky, jenom jako trénink porozumění – a pak se vracejte znovu, až to půjde i s mluvením. Po pár opakováních vám to už možná půjde i bez textové opory.

Při každém novém spuštění balíčku s frázemi se vám kartičky seřadí jinak, to abyste se nenaučili perfektně první tři a ty ostatní nezůstaly jako sirotečci bez povšimnutí.

Pokud by něco nefungovalo, nebudete si vědět rady, budete mít nápad, jak aplikaci vylepšit… zkrátka pokud vás napadne cokoliv, co bych měla vědět, stačí kliknout na ikonku komentáře a nechat mi vzkaz.

Shadowloop feedback

Jak do aplikace přidat další materiály

Pokud jste už nejpoužívanější anglická slovíčka dostatečně natrénovali, anebo pro vás nejsou až tak zajímavá, protože jste pokročilejší, můžete si vyzkoušet ještě další typ cvičení.

Můžete aplikaci rozšířit o další možnost – na rozdíl od předchozích balíčků, které se při každém načtení seřadí jinak, tentokrát budete pracovat s větami, které na sebe navazují, a na konci si budete moci vyzkoušet stínování s celým souvislým textem (minimálně pro tento poslední krok se rozhodně hodí sluchátka).

Texty, které jsou připravené pro vyzkoušení v aplikaci, získáte tady.

ContUp button Shadowloop

Dokument obsahuje jednoduchý návod na stínování a zároveň i odkazy, na které stačí kliknout a vybraný text a nahrávka se vám přidají do aplikace.

Texty jsou v různé obtížnosti, takže nějaký si tam pro sebe určitě vyberete.

Materiály do aplikace na vás čekají také v mých onlinech kurzech.

Pro méně pokročilé je kurz Angličtina s příběhem, který vám pomocí dobrodružného příběhu představí více než 400 nejpoužívanějších anglických slovíček v reálných, neučebnicových dialozích. Ke všem slovíčkům jsou navíc připraveny i další ukázkové fráze, takže si můžete osvojit slovní zásobu kolem 800 slov. Všechna tahle slovíčka, stejně jako epizody příběhu, jsou nachystané i pro trénování v aplikaci Shadowloop, kam si je přidáte jediným kliknutím.

Kurz 10x English vás může provázet prakticky celým studiem angličtiny. Obsahuje obrovskou „banku“ krátkých textů a nahrávek pokrývajících slovní zásobou i gramaticky úrovně od cca A1 do C1. Potřebujete-li trénovat porozumění, mluvení a výslovnost a chcete přitom přirozeně vstřebávat slovíčka a gramatiku, je tohle pro vás ta správná příležitost – všechny materiály totiž snadno procvičovat právě v aplikaci Shadowloop.

Jak se k aplikaci snadno dostat z telefonu/tabletu

Android

Když aplikaci otevřete v prohlížeči mobilu (třeba kliknete z telefonu na tento odkaz, nebo vepíšete adresu https://shadowloop.LCEnglish.cz), uvidíte vedle adresního řádku tři tečky:

Shadowloop Add to Homescreen

Otevře se vám nabídka dalších možností, najděte v ní Add to Home screen. (Já mám ovládání telefonu v angličtině – zkuste to taky, budete angličtinu procvičovat při každém použití mobilu 🙂 V češtině to bude něco jako „Přidat na domovskou obrazovku“.)

Shadowloop Add to Home screen dialog

Potvrďte pomocí Add / Přidat:

Add to Home screen confirm

Pak už na vás bude rovnou na obrazovce telefonu čekat tahle ikonka:

shadowloopff0044

iPhone

Spusťte prohlížeč Safari.

Pak vepište do příslušného řádku adresu, pro kterou chcete vytvořit zkratku z obrazovky (v našem případě to je https://shadowloop.LCEnglish.cz). Klepněte na „Go“ (odeslat).

Klepněte na ikonku „Share“ (šipka, která směřuje ven z „krabičky“) a otevře se vám nová nabídka. V ní najděte možnost „Add to Home Screen“ (přidat na domovskou obrazovku) a klepněte na ni. Zobrazí se potvrzovací dialogové okno s ikonou, která bude použita.

Tady už jen vepište jméno, které chcete pro zkratku používat, a klepněte na „Add“ (přidat). Safari se automaticky zavře a ukáže se vám domovská obrazovka s nově přidanou ikonou.

Mohlo by vás zajímat...

Předložky místa: AT, ON, IN

Předložky místa: AT, ON, IN

Nejčastěji používané předložky místa jsou at, in a on. Jako všechny předložky se sice chovají trochu svévolně, ale mám pro…
Klinika pro cedule #1: Udržujte pořádek na dvoře!!!

Klinika pro cedule #1: Udržujte pořádek na dvoře!!!

Není (česká) cedule jako (anglická) cedule. Díky KLINICE PRO CEDULE se i vy naučíte stanovit diagnózu a určit postup léčby…
Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Umělá inteligence vás dokáže učit anglicky! ChatGPT umí poradit s psaním, čtením, mluvením, porozuměním, gramatikou i slovní zásobou. Úplný návod.
Nepravidelná slovesa na konci léta

Nepravidelná slovesa na konci léta

Prázdniny pomalu (či spíš rychle!) končí. Jak jste si je užili? Mám pro vás 20 letních a dovolenkových aktivit, za…