Anki: kompletní návod na instalaci a použití

Anki je nejlepší aplikace na učení slovíček. Myslím si to nejen já, platí to i pro mnoho dalších úspěšných studentů jazyků z celého světa. S Anki se ovšem můžete učit kdeco – nejen angličtinu, ale taky třeba anatomickou terminologii, historii starověkého Říma a další užitečnosti. Nejsem ale expert ani na medicínu, ani na antiku, proto vám práci s Anki předvedu s anglickými slovíčky a frázemi. (S anatomií a Římem si pak už poradíte jako nic 😉 )

Ukážu vám, jak si nainstalovat aplikaci do počítače i na telefon a jak obojí synchronizovat, abyste se mohli učit kdykoliv a kdekoliv vám to vyjde – v čekárně, ve frontě v obchodě, nebo po cestě autobusem. V tom je totiž jedna velká výhoda této aplikace: můžete mít svá slovíčka stále po ruce. Využijete tak třeba 3 minuty ve frontě, kde byste se jinak jen neužitečně nudili. A doma od počítače pak můžete pokračovat, kde jste skončili.

Algoritmus aplikace navíc zařídí, že vám bude slovíčka k opakování ukazovat v postupně prodlužujících se intervalech. Připomene vám je vždycky v tu správnou chvíli, kdy je už už začínáte zapomínat. Učení se tímto způsobem je mnohem rychlejší než klasické metody, které znáte ze školy.

Abyste měli rozhodování ještě jednodušší, připravila jsem pro vás startovací balíček s nejpoužívanějšími anglickými slovíčky, ukázkovými větami, obrázky a nahrávkami. Vyzkoušejte to – učení se slovíček bude s programem Anki rázem mnohem efektivnější.

JAK NAINSTALOVAT ANKI DO POČÍTAČE

Stažení instalačního souboru

Začneme u počítače, na stránce apps.ankiweb.net. Hned nahoře najdete tlačítko Download, které vás dovede k instalačním souborům. 

Anki návod

Můžete si vybrat, jaký operační systém používáte, já vám to ukážu na Windows. 

Anki výběr operačního systému

Anki je software, který jeho autoři neustále zdokonalují, takže až si ho budete stahovat vy, možná bude dostupná ještě nějaká pokročilejší verze. Pokud jich v nabídce vidíte víc, doporučuju zvolit tu, u které je v popisku napsáno “stable” (neboli stabilní). 

Anki stable release

Kliknutím na tlačítko se vám instalační soubor začne stahovat do počítače. Až se stahování dokončí, můžete instalaci spustit kliknutím na stažený soubor, nebo ho později najděte ve složce, kam jste ho uložili.  

Anki stažení instalačního souboru

Instalace v počítači

Instalaci proveďte obvyklým způsobem, nechcete-li, nemusíte v nastavení nic měnit.

Anki instalace počítač

Po dokončení instalace na vás bude čekat na ploše ikonka s modrou hvězdičkou. To bude od teď váš nejlepší kamarád Anki. Pokud byste ji nenašli na ploše, vyhledejte program Anki pomocí nabídky Start nebo prostě tak, jak to ve svém počítači obvykle děláte.

Anki ikona

Když program otevřete, je už připravený se s vámi kamarádit. Je to ale zatím jenom prázdná schránka, která čeká, co do ní dodáte.

Anki úvodní obrazovka

JAK DOSTAT DO ANKI SLOVÍČKA

Připravené balíčky slovíček

A teď právě přichází chvíle pro ty připravené balíčky, které jsem zmiňovala před chvíli. Pokud jste to ještě neudělali, stáhněte si je teď

Mailem ode mne dostanete odkazy, odkud si budete moci stáhnout dva připravené Anki balíčky. Uložte si je ve svém počítači tak, abyste je potom dobře našli.

Anki balíčky

Jeden z balíčků vás bude zkoušet, zda slovíčka poznáte, když je čtete a slyšíte v angličtině. Opakování slovíček tímhle směrem je jednodušší, proto tím začneme. Ten druhý balíček, z češtiny do angličtiny, můžete začít používat, až už budete mít aspoň kus toho anglického dobře zvládnutý.

Jak dostat balíčky do Anki

Teď si ukážeme, jak připravené balíčky dostat do Anki.

Spustíme program Anki a v nabídce File zvolíme Import. 

Anki import balíčku

Ve svých složkách pak najdete Anki balíčky a vyberete ten s označením EN. To je ten, se kterým začneme. Ten druhý samozřejmě kdykoliv dostanete do aplikace úplně stejným způsobem.

Klikněte na otevřít.

Anki import balíčku

Systém nám potvrdí, že se import podařil, a pak už na nás čekají připravená slovíčka a efektivní učení může začít. Tak to pojďme vyzkoušet.

Anki připravené

JAK SE UČIT S ANKI

V balíčcích ode mne je vždycky slovíčko, k němu nahrávka a obrázek, který vám pomůže se zapamatováním. Je teď na vás, abyste si vybavili český ekvivalent. Ať už se vám to podaří nebo ne, klikněte pak na Show answer:

Anki kartičky

Hádejte, co se stane: ukáže se vám správná odpověď. Na vás je, abyste sami vyhodnotili, jak jste si vedli. Nešlo vám to, takže vám má program dopřát další opakování a ukázat slovíčko za chvilku zase? Klikněte na Again. Nebo to bylo celkem v pohodě – pak je pro vás Good. Anebo to možná bylo úplně jednoduché, neboli Easy.

Anki Again - Good - Easy

Učit se izolovaná slovíčka je ale hrozně neefektivní! V mém balíčku na vás vždycky čeká i ukázková věta, abyste slovíčko měli v kontextu a naučili se s ním třeba i trochu gramatiky. S těmito ukázkovými větami jinak pracujte úplně stejně jako se slovíčky.

Anki věty

JAK SYNCHRONIZOVAT

Zřízení cloudového účtu

Tak a teď, když jsme si to trochu vyzkoušeli, ukážu vám tu další slíbenou výhodu. Program Anki je totiž možné používat zároveň i v mobilu. Abyste dosáhli synchronizace s telefonem, použijte položku Sync vpravo nahoře – a cloudový účet Anki, kam se budou všechny změny zaznamenávat. Ten tedy musíme nejdřív vytvořit. Odkaz „sign up“ nás dovede na tu správnou webovou stránku

Anki Sign up

I tady zvolíme nejdřív „Sign up“.

Anki Sign up

Vyplníme mailovou adresu, zvolíme si heslo, pak ještě musíme přijmout podmínky a po stisknutí Continue nám AnkiWeb poslal verifikační mail. 

Anki Terms and Conditions

Ověření emailové adresy

Verifikační mail najdete ve své mailové schránce. Pokud ho tam během pár minut neobjevíte, koukněte se pro jistotu i do spamu. Potvrďte pak, že jste to byli opravdu vy, kdo si založil účet na Anki, a pak už se můžete vrátit zpátky do programu Anki. Ve formuláři vyplňte údaje, se kterými jsme si před chvilkou založili účet.

Anki Log in

Spuštění synchronizace

Ještě musíme potvrdit, že chceme opravdu data z počítače přesunout do cloudu a pak už se synchronizace spustí.

Anki Upload

Pak už můžete pracovat dál v Anki a kdykoliv stisknete Sync, všechno se už bez dalších otázek synchronizuje.

Anki kartičky Sync

JAK VYTVOŘIT VLASTNÍ KARTIČKY

Až balíčky ode mne budete umět, jako když bičem mrská, vytvořte si vlastní Anki kartičky. Poslouží vám k tomu tlačítko Add. 

Anki kartičky

Jako první možnost se vám nabídne nejjednodušší kartička se slovíčkem či frází na jedné straně a překladem na straně druhé. Pokud byste si chtěli vytvářet podobné kartičky, jako jsou ty ode mne, zvolte nahoře pod položkou Type možnost LCE TOP.

Anki Basic
Anki LCE TOP

Pak budete mít dostupná také políčka Audio a Image, do kterých můžete pomocí ikonky sponky přidávat z počítače nahrávky nebo obrázky.

Anki audio + image

JAK ZPROVOZNIT ANKI V TELEFONU

Stažení aplikace do telefonu

A teď už sáhneme po telefonu. 

Máte-li Android, najděte si Play Store, odkud jde aplikaci AnkiDroid Flashcards stáhnout zdarma. 

Aplikace je k dispozici ke stažení i v App Store pro uživatele iPhonu, tam je to ale placená aplikace AnkiMobile Flashcards. 

Nainstalujete ji obvyklým způsobem. Když ji poprvé otevřete, je to i tady v telefonu nejdřív jen prázdná schránka. Musíme totiž aplikaci říct, odkud si má data stáhnout. Klikneme na tři čárky vlevo nahoře, pak Settings, pak General Settings, a pak je to hned první položka, AnkiWeb account.

AnkiDroid
Anki settings
AnkiDroid General Settings
AnkiWeb account Log in

Otevřete ji a zadátete přístupové údaje ke svému účtu.

AnkiWeb account Log in

Pak se vrátíte na hlavní obrazovku a vpravo nahoře kliknete na šipky synchronizace.

Anki synchronizace

A je to. Kartičky, se kterými jsme před chvílí pracovali v počítači, teď máme i v telefonu. Navíc tam na nás čekají přesně tak, jak jsme je v počítači opustili, a opakování může začít i tady.

I tady máte kartičky, kde jsou kromě slovíček a frází také obrázky a nahrávky; dole jsou barevná tlačítka, pomocí kterých sami vyhodnotíte svůj výkon.

Anki na telefonu

Dál je to na vás!

Tak a máme hotovo! Aplikaci Anki podle tohoto návodu jistě zvládnete nainstalovat a začít používat. Nezapomeňte si stáhnout předpřipravené balíčky kartiček, ať můžete hned začít. Vyzkoušejte to a uvidíte, jak bude najednou učení se slovíček snadné a efektivní. Jak se do toho jednou pustíte, nebudete toho už chtít nechat. Happy learning!


Na YouTube zveřejňuji spoustu užitečných tipů, jak se učit anglicky. Klikněte TADY a nechte YouTube, ať vám dá vědět o všech nových videích.


PŘIDEJTE SE do naší facebookové skupiny Mluvte anglicky bez obav a buďte v kontaktu s angličtinou každý den.

Mohlo by vás zajímat...

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Umělá inteligence vás dokáže učit anglicky! ChatGPT umí poradit s psaním, čtením, mluvením, porozuměním, gramatikou i slovní zásobou. Úplný návod.
Nepravidelná slovesa na konci léta

Nepravidelná slovesa na konci léta

Prázdniny pomalu (či spíš rychle!) končí. Jak jste si je užili? Mám pro vás 20 letních a dovolenkových aktivit, za…
Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Jestli hledáte zázračnou metodu, jak se naučit anglicky za týden tak, abyste pohodlně zvládli konverzaci a rozuměli běžné mluvené řeči,…
Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Říct Jak se máš anglicky je na první pohled lehký úkol. How are you? je otázka, kterou jste se naučili…