Angličtina na dovolenou

Prázdniny jsou tady – a s nimi dovolená! Jestli jste angličtinu poctivě studovali celý rok, právě na dovolené můžete sklidit ovoce svého úsilí. Něco mi ale říká, že těch, kdo celý rok dřeli, možná nebude zas tolik, a těm by se právě dovolená mohla hodit jako příležitost k nastartování a získání další motivace.

na dovolenou

Mám pro vás tedy 5 tipů, jak dovolenou využít na procvičení angličtiny – a je přitom lhostejné, zda vyrazíte do Řecka, Španělska, nebo Thajska, protože angličtina je dnes natolik univerzální jazyk, že příležitost najdete kdekoliv. Nakonec i v Česku, i když, pravda, předstírat tady, že musíte mluvit anglicky, abyste se domluvili, by asi bylo trochu divné.

Pravděpodobnost, že narazíte na plynně anglicky hovořícího domorodce je samozřejmě v různých zemích různá. Vcelku zaručeným místem jsou hotely, informační centra, v turistických oblastech taky restaurace a obchody. A právě ty můžete cíleně využít k tomu, abyste si procvičili angličtinu.

Začněte ale už doma a vyhledejte si o cíli své dovolené informace v angličtině. Najděte si, jaké význačné památky tam jsou nebo kam se dá jet na výlet. Zjistěte si něco o místních tradicích, kultuře a gastronomii. Nachystejte si slovíčka a fráze, které se vám budou hodit, protože právě toto jsou témata naší dovolenkové výzvy.

Úkol 1: Zeptejte se, která místa ve městě máte navštívit či kam máte jet na výlet

Že už to víte, protože jste si to doma hledali sami? Zjištění informací není hlavním cílem tohoto úkolu. Ten úkol spočívá právě v té konverzaci. Domácí příprava vám pomůže s porozuměním, ale můžete se snažit dovědět i něco víc, než co se píše v turistických příručkách, a můžete e zkusit dozvědět i něco úplně jiného.

Úkol klidně opakujte na více místech nebo postupně s více lidmi: počkejte, až se vymění směna na recepci hotelu a zkuste to znovu, nebo se jednou ptejte na recepci a podruhé v informačním centru.

Úkol 2: Ptejte se na cestu

Vypravte se na některé z míst, o kterých jste se dověděli v úkolu číslo 1, a ptejte se na cestu. Začněte hned na startu – zase v recepci hotelu, kde jste se ptali na pamětihodnosti, nebo před apartmánem, kde bydlíte. A celé cvičení několikrát opakujte, i kdybyste do svého cíle trefili i poslepu. Zase nám jde hlavně o tu komunikační část. Může se stát, že náhodně oslovení kolemjdoucí anglicky mluvit nebudou, ale i tak to může být užitečné – aspoň si zafixujete otázku. A někdy třeba narazíte na někoho, kdo s vámi bude ochotný konverzovat i víc než jenom o tom, že máte jít třetí ulicí doprava a pak se znova zeptat.

Úkol 3: Vyražte na komentovanou prohlídku v angličtině

Můžete je najít i objednat ještě z domova, nebo už v úkolu číslo jedna stanovit jako podmínku, že tam mají být anglicky hovořící průvodci. Domácí příprava se každopádně vyplatí – budete lépe rozumět, když budete mít slovní zásobu připravenou už z domova. Taky si dopředu můžete nachystat otázky a průvodce se aktivně vyptávat.

Úkol 4: Dejte si v restauraci typické místní jídlo

Úkol můžete splnit v několika krocích – nejdřív zjistit, jaké to typické místní jídlo je, pak zjistit, kam se na něj vypravit, a pak si ho objednat. Druhá možnost je vyřešit vše přímo v restauraci. Názvy jídel budou pravděpodobně v místním jazyce, ale vždycky můžete zjistit, z čeho a jak se to vaří.

Úkol 5: Nechte si doporučit typický místní suvenýr

Domů byste si přece měli přivézt něco na památku, ne? A i kdybyste si nakonec nic nekoupili, diskuse o vhodných suvenýrech či dárcích je vynikající příležitost, jak si s místními zakonverzovat.

Všechny ty úkoly mají jedno společné: není až tak důležité, jaké informace zjistíte či jak kvalitní budou. To hlavní je pustit se do hovoru.

Pokud jste introverti a neradi se bavíte s cizími lidmi, berte to jako misi. Má-li člověk úkol, který má splnit, bývá snazší tu bariéru překonat, než když to děláte sami pro sebe. Věřte mi, vím o čem mluvím. Typicky jsem ochotná celé hodiny bloudit, než bych se zeptala na cestu. Když si to uložím jako lingvistický úkol, jde to hned líp.

Napadají vás další lingvistické úkoly, které je možné plnit na dovolené? Napište je do komentářů. Nebo napište o svých zkušenostech s angličtinou v cizině.

================================================================
***Klikněte TADY a nechte YouTube, ať vám dá vědět o všech nových videích

================================================================
PŘIDEJTE SE do naší facebookové skupiny a mluvte taky anglicky bez obav
================================================================

Mohlo by vás zajímat...

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Umělá inteligence vás dokáže učit anglicky! ChatGPT umí poradit s psaním, čtením, mluvením, porozuměním, gramatikou i slovní zásobou. Úplný návod.
Nepravidelná slovesa na konci léta

Nepravidelná slovesa na konci léta

Prázdniny pomalu (či spíš rychle!) končí. Jak jste si je užili? Mám pro vás 20 letních a dovolenkových aktivit, za…
Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Jestli hledáte zázračnou metodu, jak se naučit anglicky za týden tak, abyste pohodlně zvládli konverzaci a rozuměli běžné mluvené řeči,…
Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Říct Jak se máš anglicky je na první pohled lehký úkol. How are you? je otázka, kterou jste se naučili…