Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Jestli hledáte zázračnou metodu, jak se naučit anglicky za týden tak, abyste pohodlně zvládli konverzaci a rozuměli běžné mluvené řeči, zklamu vás. Za týden se anglicky nenaučíte. Ale přesto není úplně marné pokusit se ji trochu nastartovat, abyste si třeba na dovolené nebo při pracovní cestě dokázali aspoň trochu poradit. Sama jsem si podobné rychlostudium vyzkoušela s italštinou a pobyt ve Florencii mi to rozhodně zpříjemnilo. Podíváme se tedy na to, co je vůbec reálné a co těch sedm dní dělat, abyste zkombinovali základní slovní zásobu a gramatiku a připravili se na očekávatelné situace.

DEN PRVNÍ: Základní turistické fráze a trocha nejnutnější gramatiky

Existuje asi jen málo lidí, kteří se s angličtinou ještě nikdy nepotkali. Přesto začneme tím úplně nejzákladnějším. Pokud jste přece jen už o něco pokročilejší, jenom se ujistěte, že tyhle věci znáte, a postupte rovnou do dalšího dne. Ušetřený den nastavte na konci dalším opakováním či rozšířením slovní zásoby.

Základní fráze

Hi! Hello! – univerzální pozdrav při setkání, ekvivalent českého „ahoj“ i „dobrý den“, můžete použít v kteroukoliv denní dobu. Pozor, častá chyba Čechů: přestože české „ahoj“ používáme při setkání i při loučení, anglické „hi“ jde použít jenom jako pozdrav na úvod

Bye! Goodbye! – pozdrav při loučení, na shledanou

Excuse me – promiňte (např. když chcete připoutat pozornost obsluhy nebo se zeptat na cestu)

Sorry – promiňte (když se omlouváte)

Please – prosím (když o něco žádáte)

Thank you – děkuji

Vyzkoušejte si to podle nahrávky. Snad nemusím připomínat, že to máte říkat nahlas – až to budete potřebovat říct, nebude stačit, že si to umíte krásně v duchu představovat 😉

Základní gramatika

Jedna z výhod angličtiny je, že se slova moc nemění – až na výjimky mají jen několik málo tvarů a i po proměně je zpravidla poznáte. Zatímco v češtině máme různé koncovky pro různé pády v jednotném a množném čísle (lístek, lístku, lístkem, lístky, lístků, lístkům… nechtěla bych se to učit), v angličtině si podstatná jména vystačí se dvěma tvary: ticket zastoupí všechny lístky v jednotném čísle, tickets v množném čísle.

Anglicky za týden tickets

Vyzkoušejte si sami, jak je to snadné: room (pokoj) bude v množném čísle….. rooms. Scoop (kopeček zmrzliny)… scoops.

Přídavná jména jsou ještě snazší. Ať se děje, co se děje, nic se na nich nemění.

Hezký pokoj – a nice room. Hezké pokoje – nice rooms. V hezkém pokoji – in a nice room. S hezkými pokoji – with nice rooms.

Všimli jste si „a“ před hezkým pokojem? To je tzv. člen. V češtině ho vůbec nepotřebujeme, v angličtině si na něj potrpí natolik, že ho mají ve dvou různých variantách – neurčitý „a“ a určitý „the„. V našem sedmidenním rychlokurzu se s nimi nebudeme trápit, ale je dobré vědět, že existují, abyste je poznali v příkladech a nahrávkách.

A ještě poznámka k výslovnosti. To, co vidíte anglicky napsané, je jenom velmi přibližné vodítko pro to, jak se to řekne. Má to svoje historické důvody, což nám ale nijak nepomůže. Co naopak pomůže, je opakovat nahlas podle vzoru. Tak na to nezapomínejte a zkoušejte to pořád dokola. Mluvit anglicky potřebujete víc než anglicky číst.

Praktický tip

Zkuste se doma nebo v knihkupectví podívat po učebnici pro začátečníky – samouky nebo příručce typu „Anglicky snadno a rychle“. Anglicky se z nich nenaučíte, ale většinou obsahují souhrn základní gramatiky, na který můžete rychle mrknout, když narazíte na složitější konstrukce, než na jaké vaše znalosti stačí.

DEN DRUHÝ: Nejpoužívanější slovíčka a sloveso být

Nejpoužívanější anglická slovíčka

Slovíček má angličtina desítky až stovky tisíc, kterými začít? Těmi nejpoužívanějšími! Seznam nejčastějších anglických podstatných jmen, přídavných jmen a sloves jsem pro vás připravila ke stažení. Máte tam připravené i příklady použití ve větách. Pokud jste úplní začátečníci, koukněte na věty jen tak jedním očkem, abyste věděli, co se v angličtině může všechno dít. Naopak pokud jste se s angličtinou už potkali, trénujte slovíčka rovnou i s těmi větami – nejen se tak slovíček naučíte víc najednou, ale připomenete a osvojíte si s nimi zároveň i gramatiku.

ContUp button

Nezapomínejte, že musíte trénovat mluvení! Abyste to měli úplně jednoduché, připravila jsem vám balíčky slovíček k tréninku opakování ve své aplikaci Shadowloop. Používá se úplně jednoduše, kdybyste snad přece jen potřebovali pomoc, detailní návod najdete v mém článku Aplikace Shadowloop.

Sloveso být

Sloveso být je v angličtině (i češtině) to úplně nejčastější a nejpraktičtější. Tady je základní přehled:

já jsemI amam I?
on je
ona je
ono je
he is
she is
it is
is he?
is she?
is it?
my jsme
ty jsi, vy jste
oni jsou
we are
you are
they are
are we?
are you?
are they?

Podrobnosti nastudujte v článku Sloveso být – to be. Najdete tam i nahrávky ke stažení pro důkladný trénink.

S pomocí slovesa být už můžete začít dávat slova dohromady a tvořit spousty užitečných vět a otázek. Tady jsou ty nejzákladnější, které potřebujete znát:

I’m a foreigner. Jsem cizinec/cizinka.

Where is /the bathroom/? Kde je /záchod/? – Obměňujte dle vlastní potřeby.

Is it OK? Je to v pořádku?

Are you OK? Jste v pořádku?

How are you? Jak se máte? – Tahle otázka je trochu záludnější, protože v češtině nepoužívá sloveso být.

I’m fine. Mám se dobře. – Víc podrobností o důležitosti téhle otázky a odpovědi se dočtete v článku Jak se máš anglicky.

Praktický tip

Pořiďte si sešit nebo blok, do kterého si budete angličtinu zapisovat. Začněte hned – přepište si užitečné fráze z tohoto článku vlastní rukou. Tahle stará, předdigitální metoda má pořád svoje výhody, věřte mi.

DEN TŘETÍ: Slovesa a nakupování

Mít a ostatní anglická slovesa

Je na čase rozšířit si obzory a pustit se do sloves. Jsou to skvělí pomocníci a nejsou nijak zvlášť komplikovaná. I pro ně platí, že mají jen pár tvarů. My si dokonce vystačíme jenom se dvěma: tím, co najdete ve slovníku, a druhým, který končí na -s.

Třeba u slovesa mít = have to vypadá takhle:

I have a reservation. You have a reservation. We have a reservation. They have a reservation.

Já, ty/vy, my, oni: všichni máme rezervaci s „have„.

Jen on a ona potřebují „has„: She has a reservation. He has a reservation.

U ostatních sloves to funguje podobně a vlastně ještě jednodušeji, protože se jejich tvar nemění, jen k nim ve třetí osobně jednotného čísla přidáte na konec -s. Třeba takhle:

I want this. You want this. We want this. They want this.

Já, ty/vy, my, oni chceme tohle.

Ale ona a on mají trochu problém:

She wants this. He wants that.

Ten problém samozřejmě nezpůsobuje sloveso chtít = want, které, jak vidíte, k sobě jenom úplně kamarádsky vzalo navíc ještě -s. Jenže „ona chce tohle“ a „on chce tamto“. Tak už to chodí. To my nevyřešíme. Ale tohle = this a tamto = that se nám bude hodit hned vzápětí při nakupování.

Než ale vyrazíme na nákupy, stáhněte si seznam nejpoužívanějších slovíček (pokud jste to ještě neudělali) a koukněte tam na užitečná slovesa a věty s nimi.

ContUp button

Nakupování anglicky

Situací, které můžou nastat při nakupování, je samozřejmě nekonečné množství a na všechny se připravit nemůžete. Naučím vás tedy pár základních frází a zbytek už doplníte rukama nohama. Ty kouzelné formulace jsou:

This one, please. Tohle, prosím. (A ukazujete na tu věc.)

That one, please. Tamto, prosím. (A ukazujete na tu věc.)

Rozdíl mezi this a that je stejný jako v češtině, tohle je blíž, tamto je dál.

Anglicky za týden this and that

Když si takhle vyberete všechno, co chcete, uzavřete objednávku pomocí:

That’s all. To je všechno.

Chcete-li se ještě před vytažením peněženky ujistit, že vás nákup nezruinuje, přidejte:

How much is it? Kolik to dělá?

Praktický tip

Váš telefon může být v cizině vaším nejlepším pomocníkem. Vyzkoušejte už doma, co umí aplikace Microsoft Translator či Google Translate. Jenom se pak ujistěte, ještě než vyrazíte, že máte zapnutý datový roaming.

DEN ČTVRTÝ: Čísla, otázky a zápor

Anglické číslovky

Třetí den jsme zakončili nákup otázkou „How much is it?“ a nelze se tedy vyhnout tomu, že následovat bude nějaké číslo. Připravte se na to, že rodilým mluvčím stejně nebudete rozumět a pro všechny případy s sebou noste tužku a papír (i na to se vám bude hodit anglický zápisníček ze druhého dne!), které dotyčné/mu podstrčíte, aby vám cifru napsal/a.

Přesto se ale na číslovky podíváme, ať nemusíte jen ukazovat na prstech, když budete nějaké číslo chtít říct.

Do dvanáctky má v angličtině každé číslo své speciální slovo:

1 – one, 2 – two, 3 – three, 4 – four, 5 – five, 6 – six, 7 – seven, 8 – eight, 9 – nine, 10 – ten, 11 – eleven, 12 – twelve

Dál až do devatenácti poznáme čísla podle koncovky -teen (proto se takhle starým dětem říka teenageři), začátky slov více či méně připomínají své protějšky z první desítky:

13 – thirteen, 14 – fourteen, 15 – fifteen, 16 – sixteen, 17 – seventeen, 18 – eighteen, 19 – nineteen

Celé desítky mají na konci -ty a začátky slov byste taky mohli poznávat:

20 – twenty, 30 – thirty, 40 – fourty, 50 – fifty, 60 – sixty, 70 – seventy, 80 – eighty, 90 – ninety.

Pak už potřebujete jenom sto – hundred.

Anglicky za týden - numbers

Ostatní číslovky dáte dohromady skládáním výše uvedených částí.

Takže třeba 248 je dva-sto-čtyřicet-osm, neboli two-hundred-forty-eight.

Nebo 1583 je fifteen-hundred-eighty-three anebo ještě jednodušeji fifteen-eighty-three.

(I v angličtině samozřejmě mají slovo tisíc = thousand, ale s tím výše uvedeným skládáním si bohatě vystačíte. A milión = million odhadnete, kdybyste snad někdy potřebovali přepočítávat kufr plný peněz.)

Otázky v angličtině

Na otázky jsme narazili hned druhý den u slovesa být. Tam to bylo snadné, jen se přehodil slovosled.

You are Czech. -> Are you Czech? Jste Češka. -> Jste Češka?

Ostatní slovesa na to jdou trochu jinak, sama na otázku nestačí a musí je přiběhnout zachránit sloveso pomocné. (Přečtěte si tady, jak se to angličtině stalo.) Pomocné sloveso se postaví hned na začátek a to „skutečné“ sloveso se jen tak dál poflakuje na svém místě.

You understand. -> Do you understand? Rozumíte. -> Rozumíte?

Vyzkoušejte si to sami:

You have a reservation. -> ………? Máte rezervaci?

You need help. -> …………? Potřebujete pomoc?

You know it. -> …………….? Víte to?

Rozluštění si poslechněte na nahrávce.

Od třetího dne už víme, že on a ona to mají trochu jinak (a občas je to problém), takže nás nezaskočí, že i v otázkách jim spěchá na pomoc trochu jiné sloveso.

He has a reservation. -> Does he have a reservation?

She needs help. -> Does she need help?

Vidíte, že -s od slovesa v první větě se přesunulo k pomocnému slovesu v otázce.

Kdybyste si tohle chtěli opravdu dobře osvojit nejen teoreticky, potřebovali byste víc než týden. Naučit se anglicky prostě zabere víc času… Pro tuto chvíli se tedy spokojíme s tím, že jste si o tom přečetli a víc teď s těmi dvěma potížisty nebudeme ztrácet čas.

Zápor sloves

V češtině dáváme ne- před sloveso, v angličtině not za sloveso. A protože čas je drahý (nejen když se chcete naučit anglicky rychle a snadno za pouhý týden), většinou to ani není celé not, ale jenom takové přikrčené n’t.

U slovesa být tedy budeme mít tři možnosti:

I am not (American). Nejsem (Američan/ka).

We/You/They aren’t (English). Nejsme/Nejste/Nejsou (Angličani).

He/She isn’t Australian. Není (Australan/ka).

Ostatní slovesa si i v záporu berou na pomoc sloveso pomocné a -n’t se tedy lepí k němu.

We speak English. -> We don’t speak English. Mluvíme anglicky. -> Nemluvíme anglicky.

I understand. -> I don’t understand. Rozumím. -> Nerozumím.

You have a ticket. -> You don’t have a ticket. Máš lístek. -> Nemáš lístek.

Praktický tip

Každý den opakujete s Shadowloop, že jo? Pokud vám pak ještě zbývá čas, vemte si svůj notýsek ze druhého dne a zkoušejte si vymýšlet a zapisovat fráze, které by se vám mohly hodit. Kombinujte přitom slovíčka a gramatiku, které už jsme probrali, a pokud vám nějaké chybí, vzpomeňte si, že už od včerejška máte v telefonu pomocníka.

DEN PÁTÝ: Prosby, zákazy a příkazy

Můžu a můžete

Už jsme si říkali o „I want this“ – „chci tohle“ a dost možná jste si už vyzkoušeli místo this vymyslet a dosadit další možnosti. Ovšem je pravda, že to zní trošku nezdvořile. Jako cizince pokoušející se mluvit řečí cizího kmene vám to projde, ale náš intenzivní kurz angličtiny už došel dost daleko na to, abychom se mohli pustit i do zdvořilejší varianty. S tou nám pomůžou otázky se slovesem can – moci. Jsou úplně jednoduché:

Can I …? Můžu …?

Doplňte dle potřeby:

… use the bathroom? … použít toaletu?

… sit here? … se tady posadit?

… take a picture? … udělat fotku?

Užitečnou variantou je taky

Can I get …? Můžu dostat …?

… a glass of water? … sklenici vody? (S obměnami této otázky si krásně vystačíte při objednávání v restauraci.)

… another room? … jiný pokoj?

… this in red? … tohle v červené?

Jen malou obměnou se dostaneme ke zdvořilé žádosti:

Can you …? Můžete …?

... help me? … mi pomoct?

… close the window? … zavřít okno?

… tell me? … mi říct?

Anglicky za týden - can help

Musím a nemusíte

Podobnou stavebnici jako s can můžete mít i se slovesem muset. Bude se nám přitom hodit, že jsme se už třetí den naučili používat sloveso mít = have. Z něj totiž vyrobíme sloveso muset jednoduchým přidáním slovíčka to. Takhle:

I have to (go). Musím (jít).

You don’t have to (wait). Nemusíte (čekat).

What time do we have to (leave)? V kolik hodin musíme (odejít)?

DEN ŠESTÝ: Ještě trochu zdvořilosti a fráze jenom pro vás

Ráda bych

Jedna věc se dá zpravidla vyjádřit několika způsoby a zdvořilosti není nikdy dost, tak se naučíme ještě jednu variantu, která se vám bude hodit při nakupování, objednávání, nebo prostě kdykoliv, když něco chcete. Ta kouzelná slovíčka jsou:

I’d like… Chtěla bych…

… a cappuccino. … cappuccino.

… one ticket. … jeden lístek.

… a quiet room. … klidný pokoj.

Pomocí slůvka „to“ můžete připojit i sloveso:

I’d like to… Chtěla bych…

… go to the beach. … jít na pláž.

… stay another week. … zůstat ještě týden.

… buy a postcard. … koupit pohled.

Angličtina na míru

K čemu budete angličtinu potřebovat? Jedete na dovolenou? Čeká vás schůzka se zahraničními partnery v práci? Míříte za příbuznými v Kanadě? Poletíte letadlem nebo budete cestovat vlakem? Každá z těch možností je trochu jiná a bude vyžadovat trochu jinou slovní zásobu.

S gramatikou jsem vám trochu pomohla a dostali jste ode mne i první zásobu často používaných slovíček. Teď je řada na vás: Přemýšlejte, jaké situace vás nejspíš čekají a co chcete podniknout, podle toho si potom najděte slovní zásobu a vytvořte si vlastní fráze. Netrapte se tím, že budete dělat chyby – ty budete dělat nejen šestý, ale i šestistý den studia angličtiny. Prostě to zkoušejte, rozmluvte se anglicky a naučte se komunikovat i s chybami. Tím, že se zaměříte na to podstatné – na schopnost se NĚJAK domluvit, uděláte své angličtině největší službu.

Praktický tip

Na stránkách 50 languages najdete 100 okruhů se slovíčky a frázemi, ze kterých si snadno sestavíte vlastní konverzační příručku. Vypište si potřebné do svého notýsku a ten se stane lepší pomůckou, než jakou byste si kdy mohli koupit v obchodě.

DEN SEDMÝ

Opakujte. Mluvte přitom nahlas. Skládejte si vlastní věty. Nebojte se dělat chyby v gramatice. Užijte si tu příležitost, kvůli které jste se pustili do tohoto rychlokurzu, a zůstaňte v kontaktu s angličtinou.

ZALÍBILO SE VÁM TO A CHCETE NÁŠUP?

Spoustu dalších užitečných slovíček a tipy, jak se je učit, najdete v mém článku Anglická slovíčka: která se učit a jak.

Pokud jste tenhle článek četli jen ze zvědavosti a nejste už začátečníci, ale dovolenou byste rádi využili k vylepšení angličtiny, mrkněte na příspěvek Angličtina na dovolenou.

Angličtinu taky můžete se mnou trénovat průběžně na Facebooku ve skupině Mluvte anglicky bez obav.

Mohlo by vás zajímat...

Don't Poop In The Rocks - Audio Story

Don't Poop In The Rocks - Audio Story

Don’t Poop In The Rocks: A2 In a national park, there was a strange problem. The park was in the…
Walkie-Talkie, Heatie-Eatie a Starey-Squarey

Walkie-Talkie, Heatie-Eatie a Starey-Squarey

Komunikují s nimi hrdinové v Jurském parku, používají je hračky v Toy Story a hodí se i drsňáku Bruce Willisovi…
Slovíčková jednohubka: domácí přístroje

Slovíčková jednohubka: domácí přístroje

Přetáhněte slovíčka ke správným obrázkům:
Jak jsem na tom s jazyky - inventura 2024

Jak jsem na tom s jazyky - inventura 2024

Když se mě někdo zeptá, kolik jazyků vlastně umím, vždycky se trochu zarazím. Má to několik důvodů: Nepamatuju si to…