Anglicky s ChatGPT

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Už jste slyšeli o umělé inteligenci? Ať už je vaše odpověď jakákoliv, zbystřete pozornost. Protože umělá inteligence (označovaná taky zkratkou AI z anglického artificial inteligence) právě rozrazila dveře a mění kde co – od získávání informací přes psaní článků či smluv po tvorbu počítačových programů. A může zcela zásadně změnit i způsob, jak se naučit anglicky. 

Jeden z nástrojů umělé inteligence, zvaný ChatGPT, může vaše studium angličtiny obohatit, zjednodušit i strukturovat a ušetřit vám spoustu času, lhostejno, na jaké úrovni jste či jakou dovednost potřebujete trénovat. 

ContUp button ChatGPT

V tomto článku vám ukážu pár nápadů, jak s AI trénovat například psaní či čtení, ale taky mluvení a poslech, nebo jak ji využít pro zlepšování slovní zásoby a studium gramatiky.

Co je to ChatGPT?

Než se do toho pustíme, co je to vlastně ChatGPT? ChatGPT je umělá inteligence vyvinutá společností OpenAI, která rozumí běžnému textu (jak ho napíšete vy, nikoliv programátor) a umí ho sama generovat. Zvládne odpovídat na dotazy, popisovat předměty a situace, psát příběhy a mnoho dalšího – i v několika jazycích najednou. Je to jako byste měli na chatu virtuálního asistenta či přítele, který rozumí tomu, co píšete, a přirozeně vám odpovídá. A co je nejlepší, ChatGPT je k dispozici v různých verzích, včetně verze zdarma, díky které může jeho schopnosti vyzkoušet opravdu kdokoliv.

Jak získat přístup k ChatGPT?

Abyste mohli ChatGPT používat, je třeba se zaregistrovat s pomocí emailové adresy nebo existujícího účtu Google či Microsoft. Pro ověření bude potřeba prokliknout se odkazem, který vám dojde mailem, a vyplnit pár osobních údajů včetně telefonního čísla, na které vám potom přijde ověřovací kód.

Pak už se pusťte do seznamování se svým novým virtuálním učitelem angličtiny.

Varování

Nebo ještě ne. Ještě vás raději upozorním, že ChatGPT není dokonalý. Anglicky umí velmi dobře, ba skvěle, a je to pro něj “pracovní” jazyk, takže co mu napíšete česky, nejprve si přeloží do angličtiny a obsah své anglické odpovědi vám pak zase napíše v češtině. Občas při tom vzniknou chyby a nedorozumění. Kvalita odpovědí také záleží na kvalitě vašich otázek. A ještě jedno důležité upozornění: ChatGPT má sklony fantazírovat – faktické informace od něj (jako data, jména, čísla apod.) si vždy raději ověřte ze spolehlivých zdrojů, ať se někde neztrapníte.

A teď už jdeme na to!

Psaní

Už z toho, že ChatGPT má ve svém názvu slovo “chat”, je zřejmé jeho nejjednodušší použití – můžete si s ním prostě písemně povídat, jako by na druhé straně byl váš známý. Je dobré to na začátku vysvětlit, aby mu byl úkol jasný.

ChatGPT psaní

ChatGPT by za vás dokázal anglicky napsat třeba i dopis nebo úkol do školy – ale to byste se sami anglicky nenaučili. Pro naše potřeby je tedy lepší nechat si třeba zkontrolovat vlastní napsaný text, požádat o opravu a vysvětlení změn.

ChatGPT oprava

Možná je už vaše angličtina docela slušná, ale chtělo by to být originálnější? Využijte ChatGPT. Ten totiž ví, jak na to.

ChatGPT lepší slovíčka

Možné pokyny pro ChatGPT

Oprav chyby v následujícím textu a vysvětli mi změny. / Correct mistakes  in the following text and explain the changes.

Přepiš tento text tak, aby zněl anglicky přirozeně a neformálně. Rewrite this text in natural and informal English.

Navrhni lepší slovní zásobu, kterou bych mohl/a použít v tomto textu. / Suggest better vocabulary that I could use in this text.

ContUp button ChatGPT

Čtení

S použitím ChatGPT si zvládnete vytvářet materiály šité na míru – ať už jste na jakékoliv úrovni a máte jakékoliv zájmy. Našli jste článek, který vás zajímá, ale vaše angličtina na něj nestačí? Chcete si přečíst dobrodružný příběh? Zajímá vás recenze hollywoodského trháku? Nic není nemožné.

ChatGPT story

Možné pokyny

Sumarizuj hlavní body tohoto textu / Summarize the main points of the following text

Napiš krátký odstavec, který popíše zkušenost s [téma] / Write a short paragraph describing your experience with [topic]

Vytvoř seznam pro a proti pro [téma] / Create a list of pros and cons for [topic]

Napiš přesvědčivou esej s argumenty pro [téma] / Write a persuasive essay arguing for [topic]

Srovnej [téma 1] a  [téma 2], najdi podobnosti a rozdíly / Compare and contrast [topic] and [related topic]

Vymysli situaci, kde se stane [zápletka] a napiš o tom příběh / Imagine a scenario where [event] occurs and write a short story about it

Napiš recenzi [knihy, filmu, restaurace atd.] / Write a review of [book, movie, restaurant, etc.]

Popiš [osobní úspěch] a překážky, které bylo potřeba překonat na cestě k němu / Describe [a personal accomplishment] and the challenges you faced in achieving it

Mluvení a poslech

Abyste se naučili mluvit, musíte… mluvit. To bych si měla nechat vyšít na tričko, protože to opakuju opravdu hodně často. A jak nám tedy textový nástroj, jako je ChatGPT, může pomoci s mluvením? Jsem si prakticky jistá, že během jednoho roku či dvou bude mít i hlasový vstup a výstup, ale prozatím si vystačíme s tím, co nabízí teď, jen zavoláme na pomoc i další chytré udělátko.

Nejjednodušším způsobem, jak se rozmluvit, je začít nahlas číst – ať si pusa zvyká. ChatGPT vám vygeneruje nekonečné množství textů (nápovědu najdete v minulém kroku), tak se do toho můžete hned pustit. Nejste si jisti výslovností? Vložte texty do některého z nástrojů, který umí převést psané slovo na hlas (třeba naturalreaders.com),  a vyzkoušejte stínování. Trénovat tak budete poslech i mluvení najednou, tak skvělá technika to je.

S pomocí ChatGPT ale můžete trénovat i rozhovor na libovolné téma. Nechte si konverzaci vygenerovat a pak si natrénujte svoji část.

ChatGPT konverzace anglicky

Do nástroje na převod textu do hlasu pak vložte jen tu část, která patří druhému partnerovi v rozhovoru, a můžete si dokonce vyzkoušet (skoro) opravdový rozhovor!

Možné pokyny

Napiš konverzaci v angličtině mezi [osobou 1] a [osobou 2] na [téma] / Write a conversation between [person 1] and [person 2] about [topic] 

Napiš vhodnou konverzaci pro [situaci] / Write a suitable conversation for [situation]

Napiš konverzaci mezi [osobou 1] a [osobou 2] pro [situaci], ve které je [osoba 1] [rozčílená/smutná/zraněná/opilá/…] / Write a conversation between [person 1] and [person 2] for [situation], where [person 1] is [angry/sad/injured/drunk/…]

Napiš scénu hádky mezi [osobou 1] a [osobou 2] v [situaci] / Write an argument between [person 1] and [person 2] about [topic] 

ChatGPT argument

ContUp button ChatGPT

Gramatika

Učení gramatiky s využitím umělé inteligence je hračka! Stačí si přát. Chcete promrskat minulý čas? Nechte si vytvořit text, ve kterém se to jím bude jen hemžit.

ChatGPT grammar

ChatGPT vám z tohoto příběhu dokáže hned vytvořit i cvičení.

ChatGPT exercise

Narazili jste na něco obzvlášť nepochopitelného a pomohlo by vám vidět víc příkladů použití? Stačí položit ten správný dotaz.

ChatGPT future perfect

S pomocí umělé inteligence (a zapojením své lidské) budete mít i v gramatice skvělé výsledky, a už nikdy nebudete muset kupovat žádnou další cvičebnici.

Možné pokyny

Vytvoř příklady [gramatického jevu] / Provide examples of [grammar tense or structure]

Oprav tuto větu, kterou jsem napsal/a a vysvětli mi, v čem je chyba / Correct this sentence that I have written and explain the mistake

Připrav mi cvičení na procvičení [gramatického jevu] / Provide exercises or practice activities for [grammar tense or structure]

Napiš příběh/odstavec, kde bude hodně příkladů [gramatického jevu] / Create a story or paragraph that incorporates a lot of examples of [grammar tense or structure]

Vysvětli mi, jak se v angličtině používá [gramatický jev] / Explain [a specific grammar rule or concept] in English

Slovní zásoba

Pokud jste dočetli až sem, nejspíš vás už napadají možnosti, jak schopnost ChatGPT využít pro trénink slovíček. Můžete si nechat vygenerovat text obsahující konkrétní slovíčka, vytvořit cvičení na frázová slovesa, nebo sestavit seznam slovní zásoby týkající se specifického oboru. 

Jedna možnost, která mě hodně baví, je nechat ChatGPT přepsat třeba příběh na vyšší jazykové úrovni.

ChatGPT rewrite

Můžete takhle trénovat i na čtení knížek v originále.

ChatGPT Jane Austen

Možné pokyny

Napiš text obsahující tato slovíčka:  […, …, …] / Write a text containing these words: […, …, …]

Vytvoř cvičení na procvičení [frázových sloves, idiomů, slovní zásoby] / Create an exercise to practice [phrasal verbs, idioms, vocabulary]

Sestav mi seznam slovní zásoby pro [oblast] / Compile a list of vocabulary for [specific field]

Vytvoř doplňovací cvičení na slovíčka z [oblasti] / Create a fill-in-the-blank exercise using vocabulary related to [specific field]

Napiš 10 vět používajících slovo […] / Write 10 sentences using the word […]

Vytvoř pro mě cvičení na spojování slovíček z [oblasti] a jejich definic / Create a matching exercise for words from [topic] and their definitions

Přepiš následující text [určitým způsobem] / Rewrite the following text [in a certain way]

Studijní tipy

Říkáte si, že tohle všechno je pěkné, ale vy máte nakonec stejně problém najít si na angličtinu čas, najít motivaci a u studia vydržet? Nemělo by vás překvapit, že i s tím vám ChatGPT pomůže.

ChatGPT study

Hmmm. Jako bych to říkala já 😀

Mohlo by vás zajímat...

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Učte se anglicky s umělou inteligencí a ChatGPT

Umělá inteligence vás dokáže učit anglicky! ChatGPT umí poradit s psaním, čtením, mluvením, porozuměním, gramatikou i slovní zásobou. Úplný návod.
Nepravidelná slovesa na konci léta

Nepravidelná slovesa na konci léta

Prázdniny pomalu (či spíš rychle!) končí. Jak jste si je užili? Mám pro vás 20 letních a dovolenkových aktivit, za…
Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Anglicky za týden: co se dá naučit a jak na to

Jestli hledáte zázračnou metodu, jak se naučit anglicky za týden tak, abyste pohodlně zvládli konverzaci a rozuměli běžné mluvené řeči,…
Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Jak se máš anglicky: 10x jinak otázka i odpověď

Říct Jak se máš anglicky je na první pohled lehký úkol. How are you? je otázka, kterou jste se naučili…